Nokia najpopularniejszym producentem telefonów z Windows Phone. I co z tego...

Nokia najpopularniejszym producentem telefonów z Windows Phone. I co z tego...

Nokia Lumia 800 (fot. własne)
Nokia Lumia 800 (fot. własne)
Kamil Bąkowski
22.08.2012 17:30, aktualizacja: 22.08.2012 19:30

Decydując się na smartfony z platformą Windows Phone, Nokia postawiła wszystko na jedną kartę. Dane przedstawione przez firmę Localytics pokazują, że Finowie w niecały rok zdobyli lwią część rynku telefonów z mobilnymi okienkami. Nie jest to jednak powód do dumy.

CEO firmy Nokia, Stephen Elop, stwierdził niedawno, że nie myśli o cofaniu czasu. Słusznym wyborem dla firmy oraz przyszłych smartfonów była platforma Windows Phone. Nokia jest przywiązana do nowej wersji mobilnych okienek i to właśnie Windows Phone ma pozwolić jej na zdobycie rynku smartfonów.

[solr id="komorkomania-pl-118675" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5841,nowe-smartfony-lumia-z-windows-phone-8-juz-5-wrzesnia-nokia-ostrzega-samsunga" _mphoto="zaproszenie-na-konferenc-8acb485.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2567[/block]

Na pierwszy rzut oka dane przedstawione przez firmę Localytics są obiecujące. W pierwszej połowie 2012 roku liczba telefonów z platformą Windows Phone wzrosła o 312%, w tym globalny udział Nokii na rynku w lipcu tego roku wyniósł 59%. Oznacza to, że Nokia jest największym producentem telefonów z  Windows Phone na świecie zaledwie po niecałym roku od premiery pierwszego smartfona.

Dla przypomnienia, Nokia Lumia 800, pierwszy model z WP, zadebiutowała w listopadzie ubiegłego roku na półkach sklepowych. Drugim największym producentem telefonów z WP w lipcu tego roku została firma HTC z 21% udziałem, trzecie miejsce należy do Samsunga z 13% wynikiem.

fot. localytics.com
fot. localytics.com

Niestety w Stanach Zjednoczonych Nokia nadal pozostaje firmą nieco zapomnianą. Tam smartfony Nokii stanowią 32% rynku, a największy udział w telefonach z mobilnymi okienkami w USA ma HTC - 36% rynku.

Obraz

Dla Nokii i Microsoftu przedstawione dane nie są powodem do dumy. Firmy liczyły na znacznie większą popularność smartfonów z mobilnymi okienkami. To właśnie ścisła współpraca Nokii z gigantem z Redmond miała zaowocować podbojem rynku platform mobilnych.

Tymczasem popularność systemu Windows Phone na tle Androida czy iOS-a jest znikoma. Wystarczy spojrzeć na ostatnie dane przedstawione przez Gartnera, dotyczące sprzedaży smartfonów w II kwartale 2012 roku. Microsoft zdołał zdobyć zaledwie 2,7% rynku - dokładnie tyle samo co (nierozwijana już) platforma bada OS należąca do Samsunga.

[solr id="komorkomania-pl-118540" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5858,android-krolem-smartfonow-ogromny-wzrost-udzialow-zielonego-robocika" _mphoto="android-vs-apple-fot-tal-f73f642.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2568[/block]

Nokia oraz Microsoft nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Najprawdopodobniej 5 września firmy zaprezentują nowe urządzenia z logo fińskiego producenta oraz platformą Windows Phone 8. Kolejna odsłona mobilnych okienek ma być kamieniem milowym w historii tych producentów. Czy rzeczywiście tak będzie, dowiemy się jeszcze w tym roku.

Źródło: Localytics

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)