Nokia N‑Gage - minęło już 10 lat, a my wciąż nie chcemy konsol-smartfonów
7 października 2003 roku Nokia zaprezentowała model N-Gage, który miał zrewolucjonizować rynek mobilny. Od tego momentu minęło już 10 lat, a pomysł Nokii wciąż nie może się przyjąć.
Dzisiejszej nocy będzie wiele zmęczonych kciuków! Po miesiącach oczekiwań i emocji teraz możecie wejść do sklepu i rozpocząć granie przeciwko każdemu, wszędzie. Platforma Nokia N-Gage otwiera przed ludźmi na całym świecie nowe, niesamowite możliwości mobilnego grania.
Tymi słowami Ilkka Raiskinen (ówczesny Senior Vice President, Entertainment and Media, Nokia Mobile Phones) 10 lat temu zapowiedział oficjalnie model Nokia N-Gage, pierwszego smartfona dla graczy, który odznaczał się specjalnie zaprojektowaną konstrukcją z dedykowanymi przyciskami. Wraz z opartym na Symbianie 6.1 urządzeniem użytkownicy dostali mobilne hity, takie jak: NCAA Football 2004, Red Faction czy Tom Clancy's Splinter Cell. Przygotowano je z myślą o nowym sprzęcie. Była też dostępna funkcja N-Gage Arena, która pozwalała na rozgrywkę wieloosobową.
Ze względu na rosnące zainteresowanie konsolami przenośnymi (Gameboy) i telefonami komórkowymi na początku XXI wieku Nokia wiązała ogromne nadzieje z modelem N-Gage. Rzeczywistość okazała się jednak inna od snutych w gabinetach planów. Konsola Finów, mimo że miała funkcje telefoniczne i obsługiwała symbianowe aplikacje, przegrała rywalizację z GameBoy Advanced - stosunek sprzedaży to 100:1 na niekorzyść Nokii.
Firma zasłaniała się wtedy cyferkami (400 tys. sztuk w dwa tygodnie według Finów), za co została skrytykowana, ponieważ wartość ta odnosiła się do modeli dostarczonych do sklepów, a nie faktycznie sprzedanych. Poza tym rynkowe dane wyraźnie wskazywały na bardzo kiepską sprzedaż - 5000 N-Gage w Stanach i 800 sztuk w Wielkiej Brytanii. Powodami małej popularności były głównie wysoka cena na starcie (300 dolarów) i uboga baza gier, które dodatkowo niezbyt dobrze wyselekcjonowano.
N-Gage Pathway to Glory
Mimo że w kolejnych latach na konsolę pojawiło się sporo fajnych tytułów (kultowy Pocket Kingdom: Own the World czy Pathway to Glory, przygotowany przez samą Nokię), zainteresowanie nią było coraz mniejsze. Lekarstwem na to miała być nowa generacja sprzętu (N-Gage QD). Nie pomogło. Nie pomogły też nowe, coraz lepsze gry. Do 2007 roku Finom udało sprzedać tylko 2 mln egzemplarzy N-Gage, co zmusiło ich do zmiany strategii związanej z platformą.
Nokia zrezygnowała z opracowywania kolejnych konsol, a zamiast tego na części smartfonów od 2008 roku (pierwsze próby były podejmowane już w 2007 roku) zaczęła wprowadzać aplikację N-Gage. Niestety, także ten ruch spalił na panewce i niedługo później fińska firma musiała pożegnać markę N-Gage. Rewelacyjny jak na tamte czasy pomysł okazał się wielkim niewypałem.
Próbę wprowadzenia na rynek smartfona-konsoli podjęła także firma Sony Ericsson, która przygotowała niezwykle interesującego smartfona Xperia PLAY. Jak na złość i ten sprzęt nie odniósł sukcesu. Na przeszkodzie stanęła bowiem wysoka cena oraz przeciętna specyfikacja techniczna, która okazała się niewystarczająca na potrzeby szybko rozwijającego się systemu Google'a.
Do tematu konsoli przenośnej opartej na komórkowym systemie niedawno powróciła także Nvidia, która na tegorocznych targach CES zaprezentowała światu Shielda. Niestety, wiele wskazuje, że Nvidia Shield może podzielić los poprzedników. Oczywiście, wiele zależeć będzie od jego drugiej, bardziej dopracowanej i szerzej dostępnej generacji, ale na razie nic nie wróży sukcesu.
Minęło już 10 lat od debiutu N-Gage. Może wreszcie nadszedł czas, aby producenci uświadomili sobie, że nie chcemy konsol-smartfonów? A może po prostu jeszcze nie pojawił się odpowiedni sprzęt? Sądząc po sprzedaży PS Vita i zainteresowaniu potężnymi smartfonami, odpowiedź nasuwa się sama...