Nokia obawia się konkurencji ze strony Microsoftu

Nokia obawia się konkurencji ze strony Microsoftu
09.03.2013 13:00
Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
Adrian Nowak
Adrian Nowak

Obecnie Nokia jest mocno uzależniona od platformy Windows Phone rozwijanej przez Microsoft. A co, gdyby koncern z Redmond sam zajął się tworzeniem smartfonów z Windowsem?

W sprawozdaniu złożonym przed amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd, Nokia musiała zdradzić, co może w najbliższym czasie mocno zagrażać rozwojowi spółki. Okazuje się, że bolesny cios może nadejść ze strony Microsoftu, a do tego scenariusz taki jest wysoce prawdopodobny:

Microsoft może podjąć strategiczne decyzje i zmiany które będą kluczowe dla nas. Na przykład poza tabletem Surface, Microsoft mógłby rozszerzyć swoją strategię do sprzedawania innych urządzeń pod swoją marką, włączając w to smartfony. To mogłoby prowadzić do skupienia się koncernu na własnych urządzeniach i mniejszego zainteresowania innymi twórcami mobilnych urządzeń korzystających z Windows Phone'a, w tym Nokii.

Microsoft jakiś czas temu znacznie pogorszył swoje stosunki z niektórymi producentami sprzętu, prezentując własny tablet Surface. Podobnie było, gdy Google kupowało mobilny oddział Motoroli - możliwy konflikt interesów i priorytetowe traktowanie własnych projektów, jest w tym przypadku widoczne już na pierwszy rzut oka. Gdyby producent Windowsa rzeczywiście zechciał tworzyć własne telefony z platformą Windows Phone, zniechęciłby do siebie jeszcze więcej firm.

Choć na razie za obawami nie stoją żadne fakty, trudno oczekiwać, by Microsoft nie przyglądał się poważnie rynkowi smartfonów. Ewentualne korzyści wynikające z posiadania popularnej serii urządzeń oznaczałyby miliardowe zyski, stąd o sukces na tym polu starają się obecnie dziesiątki technologicznych spółek.

Bez wątpienia jest jednak powód, dla którego Microsoft pomimo zaprezentowania tabletu, prawdopodobnie nie będzie chciał szybko udostępnić własnego smartfona. O ile Windows 8 był praktycznie skazany na sukces za sprawą gigantycznych udziałów w rynku pecetów, sytuacja zupełnie inaczej wygląda jeśli chodzi o telefony. Amerykański koncern na razie nie chce zrazić technologicznych liderów do Windows Phone'a, a więc na smartfon Microsoftu prawdopodobnie szybko się nie pojawi.

Źródło: BGR

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)