Nokia OZO w sprzedaży. Powalające możliwości w powalajacej cenie

Nokia OZO w sprzedaży. Powalające możliwości w powalajacej cenie

Nokia OZO
Nokia OZO
Źródło zdjęć: © nokia
Mateusz Żołyniak
18.03.2016 15:05, aktualizacja: 18.03.2016 16:05

Nokia może i nie zajmuje się już produkcją telefonów, ale wciąż potrafi zaskoczyć bardzo ciekawymi produktami. Jednym z nich jest kamera OZO, która wchodzi właśnie do sprzedaży na Starym Kontynencie.

Czym jest Nokia OZO?

Pod nazwą OZO kryje się profesjonalna kamera VR, która została opracowana przez dział Nokia Technologies, zajmujący się opracowywaniem nowych rozwiązań i technologii. Sprzęt został zaprezentowany oficjalnie w ubiegłym roku, a teraz wchodzi wreszcie do Europy. Przedstawiciele fińskiej firmy chwalą się, że to najbardziej zaawansowane urządzenie do nagrywania sferycznych, 360-stopnionych materiałów wideo.

Nokia OZO
Nokia OZO© nokia

Nokia OZO wyposażona jest w 8 modułów aparatu, a każdy z nich nagrywa w rozdzielczości 2K x 2K z szybkością 30 kl/s. Finalny materiał ma rozdzielczość 10K x 8K. Finowie wykorzystali obiektywy o 195-stopniowym kącie widzenia i jasności f/2.4. Podstawowa czułość kamery to ISO400. Każdy moduł współpracuje z osobnym mikrofonem.

Obudowa urządzenia wykonana została z aluminium, a podzespoły chłodzone są pasywnym systemem. Sprzęt obsługuje wymienne moduły z wbudowaną baterią litowo-jonową oraz dyskiem SSD o pojemności 500 GB. Każdy z nich umożliwia stworzenie 45-minutowego nagrania. Nie zabrakło także modułu Wi-Fi.

Nokia OZO
Nokia OZO© nokia

OZO umożliwia tworzenie sferycznych nagrań w formacie 360 stopnii na 180 stopni. Na tym jednak zalety urządzenia się nie kończą. Nokia chwali się również:

  • podglądem w wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym;
  • bezprzewodowym sterowaniem urządzeniem (np. podpiętym do lecącego drona);
  • rejestrowaniem przestrzennego dźwięku 360 stopni (dookoła kamery);
  • możliwością transmitowania obrazu na żywo z kamery.

OZO to sprzęt dla profesjonalistów

Nowy sprzęt Nokii nie jest niestety urządzeniem dla każdego, jak choćby prezentowane ostatnio kamerki Samsunga czy LG. OZO to kamera dla profesjonalistów, którzy chcą przygotować świetny 360-stopniowy materiał dla systemów wirtualnej rzeczywistości. Idealnie sprawdzić ma się ona przy tworzeniu relacji z koncertów czy transmisji na żywo wydarzeń sportowych.

Introducing Nokia OZO: The new Virtual Reality Camera from Nokia

Finowie zadbali również o wsparcie dla odpowiednich narzędzi, które umożliwią obróbkę materiału nagrywanego OZO. Odpowiadać za nie będzie firma Deluxe, a do tego - według zapowiedzi Nokii - wkrótce dołączą rozwiązania The Foundry, w tym m.in. Nuke..

Ile trzeba zapłacić za Nokia OZO? Tanio nie jest - na europejskim rynku sprzęt wyceniony został na 55 tys. euro, co w przeliczeniu daje prawie 235 tys. zł. Mówimy jednak o profesjonalnej kamerze, więc nie powinno to bardzo dziwić.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)