Nokia po raz drugi kończy ze smartfonami. Tym razem na dobre?

Nokia po raz drugi kończy ze smartfonami. Tym razem na dobre?

Nokia po raz drugi kończy ze smartfonami. Tym razem na dobre?
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
05.02.2024 13:06

Więcej smartfonów spod znaku Nokia nie ujrzymy, mimo że ich twórca kwitnie i kreśli wielkie plany na nadchodzące lata. Rzeczywiście, sytuacja ta jest dość zawiła.

W roku 2010 marka Nokia dominowała na światowym rynku telefonii jako największy producent. Ten fiński kolos nie zdołał jednak sprostać konkurencji z iPhone'em oraz systemem Android, co doprowadziło do szeregu prób uratowania przedsięwzięcia, skutkując ostatecznie przejęciem działu mobilnego przez firmę Microsoft w 2014 roku. Microsoft prędko zamienił markę Nokia Lumia na Microsoft Lumia, co spowodowało, że marka, którą jeszcze cztery lata wcześniej obdarzano wielką sympatią, zniknęła z rynku smartfonów.

Sam koncern Nokia nadal istnieje, lecz nie występuje już na rynku dóbr konsumpcyjnych, koncentrując się na szeroko rozumianej branży telekomunikacyjnej z perspektywy bardziej technicznej. W roku 2016 udało jej się jednak powrócić na rynek urządzeń mobilnych dzięki współpracy z nowym partnerem – firmą HMD Global, która przejęła produkcję urządzeń, w tym telefonów opartych o system Android, licencjonując od Nokii prawo do korzystania z jej logotypu oraz niektóre z zachowanych patentów.

Chociaż zatem sama Nokia nie zajmuje się produkcją telefonów od dekady, przez ostatnie siedem lat smartfony i telefony komórkowe sygnowane jej marką regularnie pojawiały się w sprzedaży. Niemniej, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, dni tej marki na rynku są już policzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HMD kończy z produkcją smartfonów Nokia, skupiając się na rozwijaniu własnej marki

Firma HMD ogłosiła na swojej stronie internetowej, że przyszłe smartfony będą wprowadzane na rynek pod marką Human Mobile Devices, należącą do niej.

Jednocześnie Finowie zapewniają, że obecnie dostępne telefony Nokia nadal będą oferowane na sprzedaż i będą objęte wsparciem. Klienci mogą spodziewać się, że warunki gwarancji zostaną dotrzymane, a dostęp do części zamiennych będzie zapewniony, szczególnie w przypadku modeli promowanych ze względu na łatwość naprawy.

Interesująco, nie wszystkie przyszłe urządzenia firmy będą rozwijane samodzielnie. Zgodnie z komunikatem prasowym, przyszłe portfolio ma zawierać "oryginalne urządzenia HMD oraz telefony od całkiem nowych partnerów".

Zakończenie ery smartfonów Nokia było tylko kwestią czasu. Mimo że przez lata firma HMD była dla Nokii jedynie partnerem, ta chętnie kojarzyła się z jej produktami. Strony promocyjne kolejnych smartfonów były umieszczane na witrynie Nokia.com, a na targach branżowych przedstawiciele obu firm często pojawiali się razem.

Jednak z biegiem czasu ścieżki niegdyś współpracujących stron zaczęły się rozchodzić, co w minionym roku doprowadziło do dość osobliwej sytuacji.

Podczas targów Mobile World Congress 2023, Nokia – ta od telekomunikacji – zaprezentowała zmianę swojego logo, które wyeksponowano na dużym stoisku w jednej z głównych hal.

W tym samym czasie firma HMD prezentowała swoje telefony na mniejszym stoisku, znajdującym się kilka hal dalej, gdzie na promocyjnych szyldach nadal widniało stare logo.

"Było skojarzenie ze smartfonami, ale obecnie jesteśmy firmą technologiczną skoncentrowaną na biznesie" – w ten sposób przedstawiciele Nokii tłumaczyli zmianę logo w rozmowie z agencją Reutera. Stało się zatem jasne, że Nokia zamierza definitywnie oddzielić się od rynku konsumenckiego, co sprawiło, że zakończenie współpracy z HMD wydawało się być tylko kwestią czasu.

W ten sposób w 2014 roku Nokia pożegnała się z rynkiem smartfonów, a teraz, w 2024 roku, historia ta powtarza się.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)