Nokia rozpoczyna prace nad siecią 6G na zlecenie niemieckiego rządu
Projekt o roboczej nazwie 6G-ANNA zostanie sfinansowany z funduszy niemieckiego rządu, a w jego realizacji weźmie udział aż 29 firm, startupów i uniwersytetów. Ma to wzmocnić pozycję Niemiec na arenie międzynarodowej.
Prace badawcze rozpoczęły się na zlecenie niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, które wyłożyło na ten cel 38,4 mln euro, czyli ponad 176 mln złotych. Zgodnie z założeniami, projekt 6G-ANNA ma wzmocnić pozycję Niemiec i innych państw europejskich w obszarze badań nad technologią 6G. Prace rozpoczęły się 1 lipca 2022 roku i mają trwać przez trzy lata.
6G-ANNA - współpraca Nokii i innych firm
Za prowadzenie i koordynację projektu odpowiada fińska firma Nokia, ale w badaniach uczestniczą też inni giganci - Airbus, Bosch, Ericsson, Rohde & Schwartz, Siemens oraz Vodafone. Zaangażowano także niemieckie ośrodki badawcze oraz uczelnie wyższe, w tym m.in. Uniwersytet Fryderyka Aleksandra w Norymberdze oraz Uniwersytet Ruhry w Bochum.
Nokia zapowiedziała również, że w ramach 6G-ANNA podejmie współpracę z innymi europejskimi i międzynarodowymi projektami związanymi z technologią 6G. Nokia razem z Ericssonem od początku 2021 roku na zlecenie Unii Europejskiej prowadzi badania w tym samym kierunku o nazwie Hexa-X.
Czym jest technologia 6G?
6G to szósta generacja technologii komunikacji sieciowej. Prace badawcze wciąż trwają, ale zgodnie z założeniami ma ona stanowić znaczne usprawnienie wobec obecnej sieci komórkowej. Dla zwykłych użytkowników kluczowy będzie wzrost szybkości przesyłu danych, z 20 GB/s w przypadku sieci 5G, aż do 1000 GB/s.
Zmniejszy się też opóźnienie transmisji danych, które ma osiągnąć 0,1 ms, czyli ok. dziesięć razy mniej niż obecnie. Pozwoli to na sprawny przepływ informacji, co przełoży się na większą stabilność połączenia podczas korzystania z internetu mobilnego.
Badania nad 6G rozwiną potencjał ludzkości
Na wdrożenie 6G w życie poczekamy co najmniej do 2030 roku, ale Nokia jest już pewna, że nowa technologia przyniesie rewolucję. W oświadczeniu prasowym wydanym przez firmę możemy przeczytać, że 6G na zawsze zmieni internet i pozwoli na zwiększenie potencjału drzemiącego w ludzkości, co może zatrzeć granice między światem rzeczywistym a wirtualnym.
Czy faktycznie tak się stanie? Jeśli prace nad projektem 6G-ANNA będą przebiegać zgodnie z planem, przekonamy się o tym już za kilka lat.
Tomasz Bobusia, dziennikarz Komórkomanii