Nokia szuka partnera do produkcji smartfonów i wraca na rynek w 2016 roku

Nokia szuka partnera do produkcji smartfonów i wraca na rynek w 2016 roku

Nokia X
Nokia X
Źródło zdjęć: © Nokia
Konrad Błaszak
14.07.2015 13:25, aktualizacja: 14.07.2015 18:21

Doniesienia na temat powrót Nokii do tworzenia smartfonów to w ostatnich miesiącach prawdziwa opera mydlana, dlatego warto śledzić oficjalne informacje fińskiej firmy. Według nich takie urządzenia powstaną, a przygotowania już ruszyły.

Informacje o tym czy Nokia wróci na rynek smartfonów czy może nie zobaczmy już telefonu z logiem legendarnej firmy w ostatnich miesiącach pojawiały się regularnie. Wszystko wyjaśniło się kilka tygodni temu, kiedy to CEO oficjalnie stwierdził, że jego firma może projektować i udzielać licencji na smartfony z logo Nokii. Jeśli dla Was jest to znakomita wiadomość i od dawna chcieliście zobaczyć fiński telefon z Androidem, to będziecie musieli na niego zaczekać przynajmniej do IV kwartału 2016 roku, ale wszystko wskazuje na to, że Wasze prośby zostaną wysłuchane.

Nokia na swojej stronie odniosła się do plotek dotyczących produkcji smartfonów. Robert Morlino z fińskiej firmy napisał, że to skomplikowane. Nokia sprzedając swój dział mobilny Microsoftowi pozbyła się również fabryk, kanałów odpowiedzialnych za marketing oraz sieci dystrybucji. Przez to powrócenie na rynek tworząc wszystko samemu byłoby bardzo trudne. Dodał jednak, że Finowie szukają odpowiednich partnerów. To dzięki nim powrót legendy tej branży do produkcji telefonów jest możliwy.

Pierwszy telefon zobaczymy prawdopodobnie w IV kwartale 2016 roku, ponieważ do wtedy obowiązuje umowa z Microsoftem mówiąca o zakazie wprowadzania na rynek nowych smartfonów z logo Nokii. Będzie on stworzony na podobnych zasadach co tablet N1, czyli Finowie go zaprojektują i udzielą licencji na oznaczenie go jako produkt Nokii, a cała reszta jak produkcja, sprzedaż, marketing i wsparcie techniczne będzie należeć do obowiązków partnera. Kto nim zostanie? Tego nie wiadomo, ale Nokię interesują tylko godni zaufania gracze. Niewykluczone, że - podobnie jak w przypadku tabletu - Nokia raz jeszcze sprzymierzy siły z Foxconnem.

Te informacje wyglądają szczególnie ciekawie w zestawieniu z ogłoszeniem Microsoftu o stratach i zwolnieniach z działu mobilnego oraz ograniczeniem portfolio. Jeszcze się okaże, że za kilka lat znowu Nokia będzie na topie i zacznie sprzedawać więcej smartfonów niż Microsoft.

Źródło: Nokia via gsmarena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)