Nokia X złamana! Sklep Google Play dostępny

Nokia X złamana! Sklep Google Play dostępny
08.03.2014 19:40
phonearena.com
phonearena.com
Maciej Kubiak
Maciej Kubiak

XDA-developers dość szybko udało się uporać ze złamaniem androida wyprodukowanego na potrzeby Nokii X. Następstwem ROOTa w tym przypadku jest dostęp do aplikacji Google.

Kwestią czasu było pojawienie się Nokii X ze złamanym systemem. Android, a raczej nakładka na niego opracowana przez Nokię nie była zbyt trudna do zROOTowania. Nie wiadomo jeszcze czy był to celowy zabieg fińskiego (amerykańskiego) producenta, czy luka w oprogramowaniu. Jedno jest pewne - właściciele Nokii X mogą za pomocą kilku kliknięć stworzyć sobie system hybrydowy, który będzie połączeniem funkcjonalności Androida z aplikacjami Nokii.

Nokia postanowiła utworzyć system oparty o androida, który będzie integralną częścią środowiska Windows Phone. Wiadome było także od dawna, że będzie to system pozbawiony jakichkolwiek rozwiązań konkurencji (aplikacje Google), gdyż byłoby to równoznaczne z przyznaniem się do błędu przy wyborze partnera software'owego. Android z nakładką Nokii miał w zasadzie być bardziej Microsoftowy niż Googlowy. Nie za bardzo przypadło to do gustu użytkownikom oraz potencjalnym klientom, na co natychmiastowo odpowiedzieli developerzy z XDA. Mówisz i masz! Nokia z pełnoprawnym androidem, zachowującym podstawowe aplikacje Nokii i Microsoftu, przy tym rozszerzone o usługi Google.

Nokia X meets Android Now Launcher

Sama metoda instalacji ogranicza się do kilku kliknięć oraz uprzedniego zrootowania telefonu. Jest to jeszcze prostsze zadanie niż w opisywanym przez mnie przykładzie Samsunga Galaxy S Advance.

Należy po kolei wykonać następujące czynności:

  1. Należy pobrać na telefon i zainstalować aplikację Gandalf Exploit, żeby zROOTować telefon i uzyskać dostęp do praw administratora.
  1. Zainstalować menedżer plików wymagający uprawnień roota, na przykład Root Explorer.
  1. Pobrać paczkę Google Apps (gapps) część 1 i rozpakować ją na komputerze. Pliki z rozszerzeniem *.apk przenieść do pamięci telefonu. Za pomocą Root Explorera umieścić je w folderze /system/app, zmieniając ich uprawnienia (permissions). Dokonuje się tego przez dłuższe przytrzymanie pliku i wybranie permissions z dostępnej listy. Należy na niej zaznaczyć pola zgodnie z poniższym obrazkiem:
Uprawnienia / Permissions w Root Explorer
Źródło zdjęć: © xdadevelopers.com
Uprawnienia / Permissions w Root Explorer

Na powyższym obrazku widać jednoznacznie, że język developera łamiącego Nokię X jest średnio zrozumiały. Poniżej zamieszczam wersję Permissions z androida, po angielsku (ten sam układ z językiem angielskim powinien wystąpić na Nokii X w naszym regionie):

Permissions / Uprawnienia w Root Explorer po angielsku
Permissions / Uprawnienia w Root Explorer po angielsku
  1. Ponowne uruchomienie telefonu Nokia X (reboot).
  1. Pobranie drugiej części gappsów i postępowanie analogiczne jak w punkcie 3.
  1. Koniec! Można się cieszyć z posiadania sklepu Google, Google Now, launchera z androida KK, map google itd. [photo]5415[/photo]

Wszelkie modyfikacje oraz usprawnienia wykonujesz na własną odpowiedzialność. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za uceglenie (zbrickowanie) urządzenia.

Jedno mnie tylko zastanawia. Czy Nokia zrobiła to specjalnie, czy nieumyślnie... Polityka Finów zwykle zakładała wypuszczenie ukończonego, finalnego i w pełni sprawnego zarówno urządzenia, jak i systemu (z wyjątkiem Symbiana ;) ). Tak poważna i łatwa do wykrycia luka pozwala na korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw androida, na urządzeniach Nokii, która została wykupiona przez Microsoft. Czy "X" może być koniem trojańskim w systemie Googla? Czy może w jakiś sposób mu zagrozić lub osłabić go? Wydaje mi się, że tak. Wszakże wiadomo od dawna, że aplikacje *.apk są ściągane częściej z serwerów chomika niż ze sklepu play.google.com. Google nie zarabia na swoich urządzeniach, a na aplikacjach w sklepie. Jeśli Nokia z premedytacją wypuściła telefon z łatwo rootowalnym systemem, może dołożyć cegiełkę do osłabienia giganta z Mountain View.

Źródło :

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)