Noktowizor w telefonie? Już wkrótce!

Noktowizor w telefonie? Już wkrótce!

Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by spcbrass
Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by spcbrass
Paweł Żmuda
29.04.2010 12:44, aktualizacja: 29.04.2010 14:44

Na łamach SIMbloga rzadko przedstawiamy koncepcyjne wykorzystania telefonów komórkowych, ale tego, o czym poinformowali właśnie specjaliści z University of Florida nie można pominąć. Według naukowców w ciągu następnych osiemnastu miesięcy, telefony komórkowe, szyby samochodowe, a nawet okulary przeciwsłoneczne, zostaną wyposażone w tanie i funkcjonalne... noktowizory.

Specjaliści informują, że są w trakcie wdrażania całkowicie nowej technologii, która umożliwi widzenie w podczerwieni. Zaletą nowego rozwiązania ma być niezwykle niska waga i przystępna cena. Noktowizory stosowane obecnie, do wzmocnienia tak zwanego światła szczątkowego, potrzebują ogromnych ilości energii. Teraz ma się to zmienić.

"Dziesięć lat temu, gdy w telefonach rozpoczęto umieszczanie kamer większość pytała "po co?". Teraz komórka bez aparatu to niezwykła rzadkość. Pracujemy nad tym, by w przyszłości nie było komórek bez noktowizora", komentują naukowcy.

Smartfony umożliwiające widzenie w nocy mają być tylko początkiem. Zespół z Florydy zapewnia, że komórka z powodzeniem można zostać wyposażona także w widzenie termowizyjne.

Zespół odpowiedziany za opracowanie komórkowych noktowizorów nie informuje o żadnych szczegółach technicznych swojego pomysłu. Wiadomo, że do ich budowy posłuży technologia stosowana w płaskich telewizorach. Ciekawe jak developerzy wykorzystają noktowizory w swoich aplikacjach. Teraz pozostaje nam już tylko czekać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)