Galaxy Note 4 robi lepsze zdjęcia niż lustrzanka Canona? Wyniki eksperymentu zaskakują

Galaxy Note 4 robi lepsze zdjęcia niż lustrzanka Canona? Wyniki eksperymentu zaskakują

Galaxy Note 4 robi lepsze zdjęcia niż lustrzanka Canona? Wyniki eksperymentu zaskakują
Źródło zdjęć: © gizmodo.com
Łukasz Skałba
17.02.2015 19:47, aktualizacja: 09.06.2016 13:26

Portal PhoneArena przeprowadził eksperyment. Zadał czytelnikom pytanie, które zdjęcie z pakietu trzech podoba im się najbardziej. Odpowiedzi nie pozostawiają wątpliwości.

Każda scena była sfotografowana trzema aparatami - dwa z nich to aparaty smartfonowe, a jeden to lustrzanka Canona DSLR. W szranki stanęły modele Galaxy Note 4, iPhone 6 oraz Canon EOS 650D. Internauci zostali poproszeni o wybranie zdjęcia, które podoba im się najbardziej. W 5 na 6 prób wygrał Galaxy Note 4, a lustrzanka była zazwyczaj na ostatnim miejscu. Różnice były znaczne, a zdjęcia z telefonu Samsunga były wybierane średnio przez około 80% osób.

412144649088795180
© phonearena.com

Te wyniki mogą dziwić, ale łatwo to wyjaśnić. Zdjęcie z lustrzanki jak najdokładniej oddaje rzeczywistość, a zdjęcie ze smartfona ją koloryzuje. Post-processing w smartfonach bardzo mocno podbija nasycenie kolorów i zwiększa kontrast. W iPhonie 6 na przykład bardzo ociepla barwę, czyniąc ją przyjemniejszą dla oka. Jakoś przecież trzeba nadrobić braki spowodowane małymi wymiarami matrycy światłoczułej oraz cienkiej (i dosłownie i w przenośni) optyki. Oczywiście lustrzanką także można osiągnąć identyczne kolory, jednak dopiero w oprogramowaniu na komputerze - smartfon robi to automatycznie podczas wykonywania zdjęcia.

412144649088926252
© phonearena.com

Ja także głosowałem w większości przypadków na Galaxy Note'a 4, ale równocześnie zdawałem sobie doskonale sprawę, które zdjęcie zostało wykonane lustrzanką. Jestem bardzo ciekawy, co by było gdyby zadali inne pytanie: które zdjęcie zostało wykonane Canonem, a które Note'em 4?". Powyższy eksperyment jest także dowodem na to, że oprogramowanie może zdziałać cuda i bardzo poprawić jakość zdjęć. Koniec końców jest to konieczne, bo producenci zamiast opracować lepsze obiektywy i zwiększyć matryce walczą o kolejne setne milimetrów grubości obudowy.

Oto link do pełnych wyników eksperymentu na stronie PhoneArena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)