Nowa odsłona Google Search lepsza od Siri?

Nowa odsłona Google Search lepsza od Siri?

Google Search App
Google Search App
Krystian Bezdzietny
10.11.2012 22:00, aktualizacja: 10.11.2012 23:00

Obserwując ostatnie poczynania Google'a związane z aplikacjami dla iOS-a, nie sposób nie dostrzec, że wyszukiwarkowy koncern buduje w ekosystemie Apple'a swój mały podobóz. Kolejnym dowodem potwierdzającym tę tezę jest nowa wersja Google Search, która doskonale spisuje się jako konkurencja dla Siri.

Nowa odsłona Google Search App dla iOS-a z oznaczeniem 2.5 (a nawet 2.5.1), poza odświeżonym interfejsem, wprowadziła przede wszystkim możliwość głosowego wyszukiwania w Sieci. Nowa funkcja doskonale radzi sobie z rozpoznawaniem mowy, zwraca precyzyjne wyniki oraz - co najważniejsze - jest superszybka.

Google Search App
Google Search App

Korzystając z głosowego wyszukiwania w języku angielskim, nową funkcję można wykorzystywać niemal identycznie jak Siri. Asystent Google’a odpowie nawet na najbardziej zawiłe pytania, wykorzystując jako źródło informacji Wikipedię. Można uzyskać informacje na temat populacji Sydney, dowiedzieć się ile centymetrów wzrostu ma Lady Gaga lub poznać objawy zapalenia opon mózgowych. A jeżeli na pokładzie iPhone’a będzie zainstalowana aplikacja YouTube, to zapytanie o najnowszy trailer Hobbita spowoduje jego natychmiastowe odtworzenie.

[solr id="komorkomania-pl-136154" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5055,clear-z-obsluga-icloud-oraz-calkowicie-nowy-tumblr-dla-ios-a" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-11-9-o-6eb55bb.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3003[/block]

W przypadku języka polskiego nie jest już tak kolorowo, choć wciąż użytecznie. Aplikacja wspaniale rozpoznaje nawet niewyraźną mowę. Pytając o objawy zapalenia opon mózgowych nie dostaniesz w odpowiedzi treściwego komunikatu głosowego, a co najwyżej listę wyników wyszukiwania. Jest to jednak i tak szybszy sposób uzyskiwania żądanych informacji niż w przypadku normalnego pisania.

Obraz

Korzystanie z języka polskiego, oprócz tego że służy wyświetlaniu tradycyjnych wyników, świetnie integruje się z wewnętrznymi funkcjami Google’a. 

Obraz

Pytając aplikację o loty z Warszawy do Poznania, zwróci ona treściwy wynik uwzględniający godziny wylotu oraz informacje o liniach lotniczych. Można też zapytać o pogodę dla Gdańska, sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy Starbucks (zakładając, że aplikacja ma dostęp do usług lokalizacji) czy poprosić o sprawdzenie repertuaru dla Multikina w Pasażu Grunwaldzkim. A wszystko to w zaskakująco szybkim tempie.

Obraz

Działanie nowej wersji aplikacji doskonale prezentuje poniższe wideo:

Dodatkowo, jeżeli iOS jest odblokowany, warto zajrzeć do Cydii i przyjrzeć się takim pozycjom jak NowNow lub Activoice. Obie służą temu, aby zamienić komendę uruchamiającą okno Siri na otwieranie wyszukiwania głosowego Google’a. Niby nic wielkiego, ale niektórym może właśnie takiej opcji brakować, szczególnie po przyzwyczajeniu się do nowej wersji Google Search.

[solr id="komorkomania-pl-135982" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5060,po-google-play-smartglass-i-sony-reader-laduja-w-sklepie-applea" _mphoto="img-2529-135982-174x168-218dbc01.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3004[/block]

Głosowa wyszukiwarka Google’a jest naprawdę świetnym produktem i jeżeli na co dzień korzystasz z Siri lub nie masz takiej możliwości, to wystarczy zajrzeć do [App Store’a](http://Wyszukiwarka Google'a zamiast Siri?) i natychmiast pobrać aplikację Google Search App. 

Jestem tylko ciekaw, czy którykolwiek z cydiowych deweloperów podejmie się stworzenia aplikacji, dzięki której moglibyśmy wykorzystywać system rozpoznawania mowy Google'a w systemowych aplikacjach iOS-a. Byłoby to świetnym uzupełnieniem dla Siri, mając na uwadze bezbłędne rozpoznawanie tekstu przez aplikację z Mountain View.

Źródło: 148Apps

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)