Nowe okna otwierają furtkę możliwości. Koncept Windowsa 10
Windows Phone jest jednym z najwolniej rozwijających się systemów na urządzenia mobilne. Oczywiście nie oznacza to, że jest niedopracowaną platformą. Wręcz przeciwnie; Microsoft wprowadza rozwiązania przemyślane, sprawdzone oraz proste. Wszystko to zostało ujęte w nowych, koncepcyjnych renderach Windowsa 10 na urządzenia mobilne.
13.01.2015 | aktual.: 13.01.2015 17:57
Windows Phone 8.1 był ostatnią wersją systemu z ósemką z przodu, a następną wielką aktualizacją dla urządzeń z mobilnymi okienkami będzie Windows 10. Microsoft usunął z nazwy systemu człon "Phone", co oznacza jedno: czeka nas ujednolicenie całego ekosystemu Windows. Prezentacja nowego systemu powinna nastąpić niebawem, bo 21 stycznia na specjalnej konferencji. Wersja deweloperska najpewniej zostanie udostępniona chwilę po prezentacji, gdyż w sklepie Microsoftu pojawiła się już aplikacja Windows Insider, która pozwala na pobieranie wersji testowych oprogramowania.
Wszystkie informacje oraz przecieki zebrał w całość James Bartlett - grafik oraz designer. Postanowił on stworzyć kilka grafik z przykładowych miejsc w kafelkowym menu. Na obrazkach przedstawiono między innymi : nowy design kafelków, odświeżoną aplikację Xbox Music, powiadomienia, panel z obsługą głosową Cortana czy widok z ustawieniami. Wszystko wydaje się być przejrzyste, dopracowane i schludne. Ja sam pozwolę sobie przyrównać ascetyczne motywy graficzne do androidowego Sense. Spójność całego systemu może zachwycić nawet najbardziej zagorzałych fanów systemu z zielonym robocikiem.
Ekran główny
Jak widać na powyższych zdjęciach - nareszcie jest możliwe ustawienie tapety na całym ekranie. Wygląda to naprawdę nieźle w porównaniu do Windowsa 8.1.
Powiadomienia
Być może w Windows 10 pojawią się tak zwane pływające powiadomienia (floating notifications), które umożliwiają odpisywanie na wiadomości prosto z belki powiadomień. Ta natomiast zyskała dodatkowe szybkie przełączniki oraz grupowanie przychodzących informacji.
Powyżej odtwarzacz muzyczny, który można łatwo przywrócić czy obsługiwać z paska powiadomień.
XBOX Music
James Bartlett tworząc swoje wizjonerskie grafiki nie zapomniał także o XBOX Music. Autor wkomponował w tę aplikację wysuwaną z lewej strony belkę z ustawieniami i nawigacją po świecie muzyki. Znajduje się tu także radio, opcje segregacji, tworzenie nowych playlist oraz zarządzanie nimi.
Okno obsługi głosowej Cortana
Odświeżeniu uległ także panel, który pozwala komunikować się z asystentem głosowym Cortana. Wygląda dość ciekawie, pozostawiając delikatnie przyciemnione ale nadal widoczne tło.
Panel ustawień systemowych
Ustawienia - chyba najbardziej chaotyczny element całego systemu Windows Phone. Użytkownicy z całego świata narzekali na nieład i bałagan w opcjach. Chcąc włączyć lub dezaktywować jakąś funkcję trzeba było dotychczas przekopywać się przez ogrom treści. Powyższy render przedstawia proste i sprawdzone rozwiązania, które pozytywnie wpływają na wygodę użytkowania. Nowe ustawienia to panel znany z Androida, przy czym wyraźnie czerpiący z nakładek LG czy Sony. Segregacja opcji według ich przeznaczenia i funkcjonalności oraz wysuwany boczny pasek z szybkimi ustawieniami. Wygląda świetnie!
Jeśli rendery okazałyby się choć w połowie prawdą, byłoby świetnie. Grafiki prezentują naprawdę ładny i spójny system, a zarazem bardziej funkcjonalny niż dotychczas. Jeśli programiści z Redmond sugerowaliby się powyższymi obrazkami podczas tworzenia Windowsa 10 na smartfony, użytkownicy Lumii zyskaliby naprawdę dużo. Począwszy od wygodnego paska powiadomień z szybkimi przełącznikami, po wysuwane boczne podręczne menu czy ładne i proste w obsłudze aplikacje muzyczne jak XBOX Music.