Nowe Prawo Telekomunikacyjne reguluje usługi Premium

UKE zajmie się konkursami SMS
UKE zajmie się konkursami SMS
Kira Czarczyńska

04.09.2011 10:00, aktual.: 04.09.2011 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Różnego rodzaju chciane i niechciane loterie SMS, a także inne usługi o podwyższonej płatności, stały się ostatnio jednym z głównych tematów branży komórkowej. Nic dziwnego - coraz częściej są one wykorzystywane w taki sposób, że klient nie ma zielonego pojęcia, ile przyjdzie mu zapłacić pod koniec okresu rozliczeniowego za skorzystanie z takiej "zabawy". Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego jest odpowiedzią na te problemy.

Można zablokować usługi Premium

Co się zmienia? Cóż, przede wszystkim będziemy mieć ustawową możliwość zablokowania zarówno połączeń wychodzących na numery o podwyższonej opłacie, jak i połączeń przychodzących z takich numerów. Blokadę, na żądanie abonenta, uruchamiać będzie jego operator.

Jeżeli nie chcemy całkowicie odcinać się od takich usług, to możemy ustalić kwotę maksymalną na rozmowy czy SMS-y premium, po osiągnięciu której usługi zostaną zablokowane, a my dostaniemy informację o osiągnięciu limitu. W ten sposób można korzystać z usług premium, nie martwiąc się jednocześnie o to, ile zapłacimy.

Dostaniemy też informację, ile płacimy

Przed każdym wysłaniem SMS-a czy nawiązaniem połączenia z numerami Premium, użytkownik będzie musiał być informowany o tym, ile konkretnie zapłaci. Co więcej, jeśli stawka zmienić się ma w trakcie połączenia, np. przy przekierowaniu na inny numer, również musimy dostać informację na ten temat, co najmniej 10 sekund przed zmianą taryfikacji.

Większy obowiązek informacyjny

Każda firma oferująca usługi Premium ma obowiązek:

  • podać swoją (organizatora) pełną nazwę;
  • poinformować o dokładnej cenie usługi w sposób ułatwiający jej odczytanie.

To ostatnie oznacza np. tło nie utrudniające przeczytania ceny, czy czcionkę nie mniejsza niż 60% rozmiaru czcionki, którą prezentowany jest sam numer Premium.

Oprócz tego na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej publikowany będzie pełen wykaz firm oferujących usługi Premium, wraz z numerami, jakie obsługują oraz cennikami. Nie będzie więc potrzeby zwracania się do operatora w celu sprawdzenia, kto zarządza danym numerem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)