Nowy, lepszy iPad z LTE i portem Lightning. Tylko po co?

Nowszy iPad z LTE, Lightning i Apple A6X (fot. apple.com)
Nowszy iPad z LTE, Lightning i Apple A6X (fot. apple.com)
Mateusz Żołyniak

23.10.2012 18:10, aktual.: 23.10.2012 20:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na dzisiejszej konferencji obok iPada mini pojawiła się również odświeżona wersja dużego tabletu. Czwartego iPada od poprzednika zaprezentowanego na początku roku różni tylko kilka szczegółów.

Na dzisiejszej konferencji obok iPada mini pojawiła się również odświeżona wersja dużego tabletu. Czwartego iPada od poprzednika zaprezentowanego na początku roku różni tylko kilka szczegółów.

iPad 4th ma te same wymiary oraz wyposażony jest w ten sam 9,7-calowy ekran Retina i 5-megapikselowy aparat iSight. Różnice względem poprzednika są następujące: obecność złącza Lightning zamiast starego 30-pinowego docka, obsługa łączności 4G LTE oraz szybszy procesor Apple A6X. Ten ostatni ma mieć dwa razy bardziej wydajny układ GPU niż Apple A5X. Sprzęt na baterii będzie pracował 10 godz., czyli tyle, ile wszystkie inne tablety Apple'a.

[solr id="komorkomania-pl-134204" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5183,ipad-mini-oficjalnie" _mphoto="ipad-mini-134204-251x168-baf7940.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2875[/block]

Cena za wersję WiFi only (16 GB) zaczyna się od 499 dol., a za model z obsługą LTE trzeba będzie zapłacić co najmniej 629 dol. (również 16 GB). Podobnie jak iPada mini tablet można będzie zamawiać od piątku (26 października), a dostawy wersji WiFi ruszą 2 listopada.

Ogólnie sprzęt specjalnie mnie nie zachwycił. Być może zapewni lepszą wydajność, ale zastanawiam się, czy rzeczywiście jest to potrzebne. iPad 3th doskonale radzi sobie z tytułami zoptymalizowanymi pod Retinę. Być może jednak dzięki nowemu układowi Apple A6X gigantowi z Cupertino udało się wyeliminować problem przegrzewających się iPadów. Sugeruje to również, że nowy model ma zastąpić poprzednią generację, a nie być tylko jej dopełnieniem.

iPad z Apple A6X (fot. apple.com)
iPad z Apple A6X (fot. apple.com)

Idąc dalej, LTE w tablecie to na razie chwyt marketingowy. Z większości badań rynkowych wynika, że użytkownicy tabletów korzystają głównie z WiFi i nie wykupują dedykowanych ofert do tabletów. Złącze Lightning z kolei to konieczność kupna dodatkowej przejściówki i w zasadzie tylko kosmetyczny zabieg (stare złącze w tablecie specjalnie nie przeszkadzało).

[solr id="komorkomania-pl-134226" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5181,nowy-mac-mini-oficjalnie" _mphoto="mac-mini-koniec-2012-fot-7b55c5a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2876[/block]

Mimo że jestem wielkim fanem tabletu Apple'a z Retina Display, nie dziwię się użytkownikom narzekającym na te zmiany, szczególnie tym, którzy niedawno kupili nowego iPada. Nie widzę najmniejszego powodu, aby zamienić "nowego iPada" na "nowszego iPada". Co więcej, jeżeli to ma być odpowiedź Apple'a na premiery tabletów z Windows 8, to firma nie wykazała się pomysłowością. O tym napiszę więcej w osobnym tekście.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)