Nowy smartfon i wyzwania w sklepie. Bądź uważny podczas zakupów

Samsung zachęca do przemyślanych zakupów online
Samsung zachęca do przemyślanych zakupów online
Źródło zdjęć: © Samsung
Oskar Ziomek

13.11.2019 16:13, aktual.: 04.12.2019 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupujesz nowy smartfon? Poza szeregiem dylematów odnośnie jego funkcji i wyglądu, warto rozsądnie podejść do kwestii formalnych. Poświęcenie kilkunastu dodatkowych minut na etapie składania zamówienia może pomóc uniknąć problemów w przyszłości.

Chociaż dzisiejsze zakupy w internecie mogą się sprowadzać w zasadzie do jednego kliknięcia i potwierdzenia płatności, lepiej poświęcić na nie nieco więcej czasu, aby upewnić się, że sprzęt kupowany jest w miejscu godnym zaufania.

Kupując smartfon w sieci warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na kwestię gwarancji i regulaminy.

Gwarancja i jej warunki

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj zakup nowego urządzenia, które nie jest objęte gwarancją. Może się jednak okazać, że okres gwarancyjny liczony jest od pierwszej aktywacji urządzenia – jeśli stało ono wcześniej na ekspozycji (i siłą rzeczy zostało już aktywowane), wówczas nabywca w praktyce otrzyma produkt z skróconym czasem, w którym od momentu zakupu będzie mógł uzyskać darmową naprawę usterek.

Sama informacja o udzielanej gwarancji producenta może więc być niewystarczająca. Przed zakupem dopytajmy sprzedawcę jaki jest jej okres i czy urządzenie nie było wcześniej na ekspozycji w sklepie. W razie wątpliwości, po rozmowie ze sprzedawcą można także zdecydować się na bezpośredni kontakt z producentem kupowanego urządzenia – to w końcu on udziela gwarancji.

Warto także dopytać, jakie dokumenty będą niezbędne w przypadku chęci zgłoszenia usterki zakupionego sprzętu

Nie ignoruj regulaminów – czytaj je

Druga ważna kwestia dotyczy regulaminów . Sprzedawcy internetowi są zobowiązani do zamieszczania na swoich stronach informacji takich jak regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną czy regulamin sklepu internetowego.

Jest to wymagane przepisami, toteż brak takich dokumentów powinien szczególnie zwrócić uwagę kupującego. Jeśli sprzedawca nie dba o prawa klienta już na tym etapie, istnieje szansa, że nie będzie ich szanować również po sprzedaży.

Kupując produkt, akceptujesz regulamin sklepu. Warto go przeczytać
Kupując produkt, akceptujesz regulamin sklepu. Warto go przeczytać© Pixabay

Przed zakupem w danym sklepie internetowym warto zatem poświęcić chwilę czasu na odnalezienie wspomnianych dokumentów, a następnie ich lekturę i weryfikację, czy nie zawierają punktów niezgodnych z przepisami o prawach konsumenta.

Szczególną uwagę wypada poświęcić terminowi ewentualnego zwrotu sprzętu po zakupie – nawet w profesjonalnie wyglądających regulaminach zdarzają się bowiem w tej kwestii niezgodności z obowiązującym prawem. Wszystkie prawa kupującego można poznać na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kupuj „z głową”!

Pamiętaj, że kupno nowego smartfona to przede wszystkim przyjemność i nierzadko spełnienie marzeń. Aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo i spokój ducha, warto przestrzegać powyższych zasad. Analiza regulaminu i warunków gwarancji nie zajmie więcej niż kilkanaście minut, a może uchronić przed ewentualnymi problemami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)