Nowy Surface ze stacją dokującą oraz klawiaturą z dodatkową baterią

Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Michał Brzeziński

08.09.2013 08:00, aktual.: 08.09.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od premiery tabletów Surface minął już ponad rok i niedługo zostaną zaprezentowani ich następcy. Chociaż raczej nie będą to urządzenia przełomowe, mają mieć ciekawe akcesoria: stację dokującą oraz Power Cover. Dopracowana zostanie także... podpórka urządzenia.

Same tablety Surface były bardzo dobrymi urządzeniami, ale ich oprogramowanie nie dorównywało hardware'owi (szczególnie wersja RT). Dlatego też w tej kwestii nie należy spodziewać się dużych innowacji, a raczej standardowych usprawnień i naprawienia niewielkich błędów.

Jednym z najczęściej wymienianych problemów była stabilność (nie ta software'owa) urządzenia gdy używano go z podpórką. Zwłaszcza gdy mowa o nierównych powierzchniach np. położenie tabletu na udach. Microsoft chce to rozwiązać przez wprowadzenie dwustopniowej podpórki: jeden stopień dla standardowego laptopowego ułożenia, a drugi właśnie do niestabilnych powierzchni.

Kolejną informacją jest, że nie będzie Surface'a RT 2. A to dlatego, że Microsoft wyrzuci "RT" z nazwy i zostanie samo "Surface 2". Wersja z pełnoprawnym Windowsem 8.1 ciągle będzie się nazywać "Surface Pro 2". Mam nadzieję, że celem giganta z Redmond nie jest zmylenie konsumentów, a zwyczajne skrócenie nazwy.

Praktycznie pewne są także układy zastosowane w tabletach. Wersję ARM napędzać ma Tegra 4, co potwierdził sam CEO Nvidii. Za to w Surface Pro z pewnością zobaczymy przedstawiciela rodziny Hawswell, który, znany ze swojej energooszczędności, co ma wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu o około 2 godziny. Pojawi się także wariant urządzenia z 8 GB RAM-u.

Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com

Ale wróćmy do prawdziwych nowości, czyli akcesoriów. Dzięki serii Transformer użytkownicy polubili klawiaturę, która jednocześnie ładuje tablet. Niestety, użytkownicy Surface do tej pory nie doczekali się niczego podobnego, pomimo licznych próśb. Na szczęście wiele źródeł donosi, że tym razem Microsoft nie popełni tego samego błędu i wypuści tzw. "Power Cover".

Dobra wiadomość jest taka, że oprócz drugiej generacji linii Surface, Power Cover będzie kompatybilny także z wersją Pro pierwszej generacji. Zła - użytkownicy wersji RT zostaną na lodzie. Winę ponosi brak specjalnego złącza, wprowadzonego dopiero w Surface Pro.

Akcesorium ma przypominać standardowy Touch Cover, będzie jednak trochę grubsze (9,5 mm w porównaniu do 5,3 mm) oraz cięższe (520 g w porównaniu do 250 g). Zadebiutuje w wielu wersjach kolorystycznych niedługo po premierze nowych tabletów Surface.

Drugim dodatkiem jest stacja dokująca, która ma zamienić tablet w pełnoprawny komputer. Pozwoli ona na podłączenie klawiatury, myszki, monitora (przez DisplayPort), przewodowego internetu. Wzbogaci także Surface o trzy porty USB 2.0 i jeden port USB 3.0. To akcesorium będzie dostępne tylko dla wersji Pro - nic dziwnego, w końcu wersja oparta na architekturze ARM została stworzona do obsługi dotykiem, i nie uświadczymy na niej nieprzystosowanych do tego aplikacji.

Nowe tablety Surface za bardzo się nie zmienią, mają nawet wyglądać podobnie do poprzedników. Hardware zostanie dopracowany, ale największą nowością będą akcesoria. Microsoft ma zaprezentować swoje urządzenia w okolicach wejścia na rynek Windowsa 8.1, czyli 18 października.

Źródło: theVergeWinSuperSitetheVergetheVergetheVerge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)