Nowy Transformer - dual-boot z Androidem i Windowsem?

Kilka dni temu wspominałem o nadchodzącym tablecie Asusa, najprawdopodobniej z serii Transformer. Zostanie on zaprezentowany na najbliższych targach Computex (4 czerwca), ale już teraz pojawiły się nowe filmiki sugerujące, że nadchodzące urządzenie będzie obsługiwało dwa systemy.

Dwa systemy obok siebie? | fot. youtube.com
Dwa systemy obok siebie? | fot. youtube.com
Michał Brzeziński

Kilka dni temu wspominałem o nadchodzącym tablecie Asusa, najprawdopodobniej z serii Transformer. Zostanie on zaprezentowany na najbliższych targach Computex (4 czerwca), ale już teraz pojawiły się nowe filmiki sugerujące, że nadchodzące urządzenie będzie obsługiwało dwa systemy.

Gwoli ścisłości, dual-boot nie jest zupełną nowością wśród smartfonów i tabletów. Dotychczas takie produkty zawsze były dalekie od ideału. Pojawiało się połączenie Windowsa 7 i Androida, a ten pierwszy, jak dobrze wiemy, nie jest przystosowany do obsługi dotykiem. Na myśl przychodzi również nieoficjalne wgrywanie systemów, np. w słynnym HTC HD2 lub Nokii N900, ale większość użytkowników nie chce aż tak ingerować w swoje urządzenie.

Czy wreszcie ta sytuacja ma szansę się zmienić? To zdają się sugerować nowe teasery wypuszczone przez Asusa.

Pamiętacie poprzedni filmik z zapowiedzią? Jedyne informacje o nadchodzącym Transformerze pochodziły z jego tagów. A znalazły się tam i Windows, i Android. Wtedy nie zakładałem tak optymistycznego scenariusza, że tablet może obsłużyć dwa systemy, które są przystosowane do obsługi dotykiem - zbyt piękne, aby było prawdziwe.

Jestem bardzo podekscytowany zapowiedziami Asusa. Filmiki nie mówią jednoznacznie o funkcji dual-boot, ale sugestywne połączenie napisu Tai Chi, tytuł "When Two Sides Unite" oraz dwa symbole systemów z jednej kropli nie wzięły się znikąd.

Z drugiej strony, krople się rozdzielają zamiast łączyć. Być może w ten sposób Asus po prostu przekazuje, że seria Transformer będzie podzielona na dwie linie obsługujące, zgodnie z tradycją, po jednym systemie. Nie chciałbym się tak zawieść.

Do tej pory urządzenie z dwoma użytecznymi systemami było marzeniem ściętej głowy. Jeśli spekulacje się sprawdzą, portfele konsumentów same będą się otwierać. Tajwańczycy byliby pionierami w tej kwestii, a jeśli dodać do tego ich troskę o aktualizacje, czego można więcej chcieć?

Taki krok pomógłby także spopularyzować Windowsa RT. Mobilne okienka kuszą ciekawym i (potencjalnie) intuicyjnym interfejsem, ale ich naturalną wadą będzie niewielka liczba aplikacji. Nie wiadomo, jaki będzie odzew deweloperów, więc kupowanie tabletu z Windowsem od razu po jego wejściu na rynku jest nieco ryzykowne. To ryzyko jest niwelowane przez drugi system, który już ma ogromną bazę - Google Play. Niestety, ciągle nie ma zbyt wielu aplikacji dobrze przystosowanych do tabletów, ale lepsze to niż nic.

Planując zakup nowego urządzenia, zawsze stajemy przed wyborem: iOS, Android, Windows, Symbian, BlackBerry OS, bada czy może MeeGo? Biorąc pod uwagę obecne trendy, w większości przypadków tę grupę można zawęzić do iOS-a, Androida i Windowsa. Każdy system ma swoje mocne i słabe strony, a wybór rzutuje na najbliższe miesiące lub nawet lata.

Android i Windows w jednym urządzeniu to wspaniałe ułatwienie. Idąc krok dalej: co by się stało, jeśli dołączyłby do nich system Apple'a? Jak wielka byłaby rewolucja, gdyby użytkownik miał pod ręką kilka środowisk i wybierał to, które mu najbardziej (ogólnie lub w danej chwili) odpowiada. Oczywiście biorąc pod uwagę restrykcyjną politykę giganta z Cupertino, prędzej zamarznie piekło, niż iOS będzie współdzielił urządzenie z innym systemem. Ale pomarzyć zawsze można.

Źródło: SlashgearAndroidPolice

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)