O Matko! Windows Phone 7 może być dobry...

O Matko! Windows Phone 7 może być dobry...

Multitasking w WP7 fot. Engadget
Multitasking w WP7 fot. Engadget
Mateusz Żołyniak
14.02.2011 17:40, aktualizacja: 14.02.2011 18:40

Właśnie skończyła się konferencja Microsoftu, na której Ballmer i spółka zaprezentowali plany związane z systemem Windows Phone 7. Są one niezwykle obiecujące. Jakie szczegóły ujawniono?

Większą część dzisiejszej konferencji Steve Ballmer poświęcił na prezentowanie znanych funkcji systemu Windows Phone 7. Przy każdej z nich ujawniał nowe rozwiązania, które wniosą kolejne aktualizacje. Tak, w tym roku w WP7 pojawi się multitasking i Kopiuj/Wklej. Ale to nie wszystko. OS będzie wzbogacony o znacznie więcej przydatnych funkcji. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Multitasking

Zacznę od najważniejszego, czyli wielozadaniowości w nowych mobilnych okienkach. Microsoft posłużył się identycznymi argumentami jak Apple, gdy wprowadzał multitasking do iOS. Funkcja miała powodować zbyt duży pobór energii, więc Microsoft "musiał wymyślić nowy sposób" zarządzania działającymi w tle aplikacjami. No cóż, ważne, że ma działać.

Tytułem wstępu

Multitasking w WP7, fot. Engadget
Multitasking w WP7, fot. Engadget

W systemie Windows Phone 7 będzie możliwe przechodzenie między działającymi w tle programami, w tym także aplikacjami firm trzecich (np. grami). Ma za  to odpowiadać przełącznik aplikacji (task switcher), podobny do tego z web OS. Pozwala on na natychmiastowy powrót do ostatnio otwieranych programów (bez ich ponownego wczytywania) i płynne przechodzenie między nimi.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy pełny multitasking pojawi się w WP7. Ma to nastąpić w tym roku (najpewniej w wakacje).

Kopiuj/Wklej

Nie zabraknie aktualizacji, która przyniesie tak prostą funkcję jak Kopiuj/Wklej. Update ma pojawić się już w marcu i będzie najprawdopodobniej udostępniany poprzez Zune Software. Z funkcji będzie można korzystać w całym systemie.

Internet Exlporer 9 dla WP7

Prawdziwą rewolucją może okazać się wprowadzenie do systemu Windows Phone 7 nowej przeglądarki Internet Exploer 9, która niebawem zadebiutuje w finalnej wersji dla desktopów. Dlaczego to takie ważne? W dużym skrócie: dzięki IE9 nowe okienka mogą okazać się najlepszym systemem mobilnym pod względem przeglądania zasobów Internetu. Powodów jest kilka, ale najważniejszym jest dodanie pełnej akceleracji sprzętowej podczas przeglądania Sieci w telefonie!

IE9 dla WP7, fot. Engadget
IE9 dla WP7, fot. Engadget

Nowy Internet Explorer 9 będzie oferował także natywne wsparcie dla HTML5, CSS, Canvas, Silverlight i innych popularnych standardów webowych. Swoją drogą ciekawe, czy Adobe przygotuje Flash Playera dla systemu Microsoftu, o czym mówi się od dłuższego czasu. Tak czy owak, IE9 dla Windows Phone 7 może być wielkim przełomem na rynku komórkowym. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie zostanie on wydany.

Integracja z Kinectem

Ciekawie prezentuje się także integracja systemu z Microsoft Kinect. Spodoba się w szczególności posiadaczom Xboxów, którzy lubią wspólną rozgrywkę. Przy użyciu telefonu z Windows Phone 7 będzie można uczestniczyć w rozgrywce na konsoli i np. kontrolować lecące kule, których ma unikać gracz korzystający z Kinecta. Poniżej prezentacja tej funkcji.

Kinect and Windows Phone 7 integration

Zapowiada się nieźle, ale na prezentacji było widać, że funkcja wymaga jeszcze dopracowania.

SkyDrive, Twittter i inne nowości

Zacznę od integracji ze SkyDrive, dzięki której użytkownicy usługi Windows Live będą mieli pełny dostęp z poziomu smartfonów z WP7 do wirtualnego dysku Microsoftu. Pozwoli to na upload ważnych dokumentów na serwery i pobieranie ich w dowolnej chwili. Dokumenty będą synchronizowane między telefonem a dyskiem sieciowym. Do tej pory na SkyDrive można było tylko uploadować zdjęcia. Jak widać, Microsoft ma zamiar znacznie rozszerzyć wykorzystanie SkyDrive'a i upodobnić go do świetnego Dropboxa.

SkyDrive w WP7, fot. Engadget
SkyDrive w WP7, fot. Engadget

Mniej ważną dla polskich użytkowników zmianą jest dodanie pełnej integracji z portalem Twitter. Ma ona wyglądać identycznie jak w przypadku Facebooka i Windows Live. Z kontem na Twitterze będą zsynchronizowane: książka adresowa, kalendarz, a nawet galeria w Windows Phone 7. Niestety, w Polsce portal ten nie cieszy się dużą popularnością.

Inne zmiany to rozbudowa aplikacji OneNote, która pozwala tworzyć listy zakupów i "To Do" listy, usprawnienie poleceń głosowych (niestety, w języku angielskim) czy ulepszenie platformy dla developerów tworzących programy i gry pod WP7.

Współpraca z Nokią

Na konferencji Microsoftu poruszono także temat współpracy z Nokią. Ta ma opierać się nie tylko na produkcji przez Finów modeli z Windows Phone 7, lecz także na adaptacji niektórych rozwiązań Finów do mobilnych okienek. Wśród nich, poza Ovi Mapami, można wymienić także technologie odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu i funkcje aparatu czy zarządzanie siecią komórkową. Wygląda na to, że Microsoft skorzysta na współpracy z fińskim gigantem.

Nokia i Microsoft, fot. Engadget
Nokia i Microsoft, fot. Engadget

Konferencja ta nieco zmienia także ocenę decyzji szefostwa Nokii o przejściu na Windows Phone 7. O tym jednak wspomnę w osobnym wpisie.

Większe wsparcie dla Europy?

Niestety, na ten temat Microsoft nic nie zdradził. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami w pierwszej połowie tego roku zostaną dodane do systemu kolejne języki, w tym polski, a część usług Zune Pass zostanie udostępniona na Starym Kontynencie. Dla wielu użytkowników brak polskiego jest czynnikiem decydującym o odrzuceniu modeli z WP7. Współpraca z Nokią powinna zapewnić szybkie wprowadzenie pełnej polonizacji nowych okienek.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem zmian, jakie Microsoft ma zamiar wprowadzić do systemu. Firma doskonale zdaje sobie sprawę z niedopracowania systemu. Jeżeli obiecane na konferencji zmiany zostaną szybko wprowadzone do Windows Phone 7, to system może stać się poważnym konkurentem dla Androida i iOS. Szczególnie że WP7 oferuje wiele bardzo zaawansowanych rozwiązań, których próżno szukać w systemach konkurencji.

Mam nadzieję, że kluczowe aktualizacje nie pojawią się dopiero pod koniec tego roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)