Od 1 stycznia 2021 uważaj na roaming w Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 uważaj na roaming w Wielkiej Brytanii
Miron Nurski

31.12.2020 14:20, aktual.: 31.12.2020 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzeba się liczyć z telekomunikacyjnymi konsekwencjami Brexitu.

Choć Wielka Brytania opuściła Unię Europejską już w styczniu 2020, do 31 grudnia włącznie obowiązuje okres przejściowy, w ramach której Brytyjczyków wciąż obowiązują m.in. unijne przepisy telekomunikacyjne. Początek roku 2021 przyniesie więc w tej kwestii przykre zmiany.

Wielka Brytania i Brexit: koniec zasady "Roam like at Home"

Od 15 czerwca 2017 roku na terenie Unii obowiązuje tzw. zasada "Roam like at Home", która ujednolica ceny połączeń, sms-ów i transmisji danych na terenie Unii, co jest sporym udogodnieniem dla podróżujących.

Jako że Wielka Brytania nie jest już częścią UE, od 1 stycznia 2021 roku polscy operatorzy mogą:

  • podnieść ceny połączeń, sms-ów i transmisji danych w ramach roamingu;
  • wprowadzić opłaty za odebrane na terenie UK połączenia;
  • zwiększyć ceny połączeń międzynarodowych.

Słowo-klucz to "mogą". Po prostu od 1 stycznia 2021 operator nie ma obowiązku utrzymywania jednolitych stawek dla klientów podróżujących do Wielkiej Brytanii, więc wszystko jest kwestią decyzji biznesowych i umów handlowych z brytyjskimi partnerami.

Warto w tym miejscu odnotować, że polscy operatorzy od początku byli sceptycznie nastawieni do zasady "Roam like at Home". Jako że w naszym kraju obowiązują niższe stawki niż w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, obowiązek utrzymania jednolitego cennika dla podróżujących jest dla nich równoznaczny z koniecznością dokładania do interesu.

Na razie widać jednak dobrą wolę polskich operatorów, którym zależy na utrzymaniu niezmienionych stawek

Choć sieć Orange już na początku grudnia opublikowała niezbyt atrakcyjny cennik (31,76 zł za 1 MB w roamingu), obiecała przygotowanie lepszych ofert i słowa dotrzymała. Pod koniec roku ogłoszono specjalną promocję, w ramach której na terenie Wielkiej Brytanii obowiązywać będą dotychczasowe stawki. Na razie oferta ma obowiązywać do 31 maja, ale niewykluczone, że zostanie przedłużona.

Na podobny krok zdecydował się Plus, który także ogłosił czasową promocję "W Wielkiej Brytanii jak w domu", utrzymującą aktualny cennik.

Podobnych promocji nie zapowiedziały póki co sieci T-Mobile oraz Play, więc w ich przypadku obowiązywać będą roamingowe cenniki dla Strefy II przypisane do konkretnych ofert.

Należy jednak pamiętać, że polscy operatorzy mają prawny obowiązek informowania klientów o zmianach w cennikach. Dopóki więc nie dostaniecie wiadomości z informacją o podwyższeniu stawek, możecie spać spokojnie.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)