Od "szarlotki" po "placek". Jakie są wersje Androida?

Od "szarlotki" po "placek". Jakie są wersje Androida?
Monika Homan

26.03.2019 16:41, aktual.: 26.03.2019 17:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android powstał w 2008 roku, a od tamtej pory powstało już kilka jego wersji. Każda z nich nosi nazwę jakieś słodkiej przekąski. Jakie są wersje Androida i która jest najnowsza?

Szarlotka, ekler, chlebek bananowy - brzmi jak hasła ze stron książki kucharskiej ze słodyczami, ale w rzeczywistości to nazwy wersji systemu operacyjnego Android.

Czym jest Android?

Android jest systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych, na przykład telefonów, lub tabletów. Oparty jest na jądrze Linuxa. W 2013 roku był najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród urządzeń mobilnych na świecie. W 2014 dla tego systemu było dostępnych 1,3 miliona aplikacji w Google Play.

Historia wersji Androida

Pierwsza wersja beta systemu Android ujrzała światło dzienne w listopadzie 2007 roku. Natomiast pierwszą komercyjną wersję - 1.0 - wydano we wrześniu 2008 roku. Początkowo nazwano ją Astro, a kolejną Bender, ale ostatecznie ze względu na spór z właścicielami tych znaków towarowych zmieniono je na Apple Pie (Szarlotka) i Banana Bread (Chlebek bananowy).

Każda kolejna wersja Androida otrzymała nazwę, która zaczyna się na kolejną literę alfabetu i nawiązuje do jakiegoś deseru: Cupcake (Babeczka), Donut, Eclair, Froyo (Mrożony jogurt), Gingerbread (Piernik), Honeycomb (Plaster miodu), Ice Cream Sandwich (Lodowa kanapka), Jelly Bean (Żelka fasolka), KitKat, Lillipop (Lizak), Marshmallow (Cukrowa pianka), Nougat, Oreo i Pie (Placek).

Jaka jest najnowsza wersja Androida?

Najnowsza wersja systemu Android to "Placek", czyli Pie i oznaczona jest numerem 9.0. Została wydana 6 sierpnia 2018 roku. Wraz z najnowszą wersją wprowadzono takie funkcjonalności, jak obsługa za pomocą gestów, przewidywanie akcji użytkownika, czy inteligentne zarządzanie energią.

Jak sprawdzić wersję Androida w telefonie?

Jeśli jesteście ciekawi tego, która wersja Androida jest na waszym telefonie, możecie to zrobić wchodząc w ustawienia telefonu i odszukując zakładkę "Informacje o telefonie". Tam powinniście znaleźć opcję "Informacje o oprogramowaniu", po wybraniu której zostaną wyświetlone wszystkie dane o waszym smartfonie, z aktualną wersją Androida włącznie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)