Odporny na szpiegowanie Blackphone trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu

Odporny na szpiegowanie Blackphone trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu

Blackphone
Blackphone
Miron Nurski
16.06.2014 02:07, aktualizacja: 16.06.2014 10:12

Blackphone to zapowiedziany na początku roku smartfon, skierowany do osób, którym zależy na bezpieczeństwie danych. Będzie go można kupić już za 3 tygodnie.

Za stworzenie tego smartfona odpowiadają firmy Geeksphone (hardware) oraz Silent Circle (software). W przedsprzedaży został on wyceniony na 629 dolarów (ok. 1920 zł) plus koszty wysyłki i obowiązujące na terenie danego kraju podatki. Cała pierwsza partia została wyprzedana błyskawicznie, a Silent Circle jest przekonany, że sprzedaż będzie liczona w milionach.

Kontrolę nad tym urządzeniem sprawuje system PrivatOS, czyli zmodyfikowany Android, który został uzbrojony w zestaw dodatkowych zabezpieczeń troszczących się o dane użytkownika. Ciekawą funkcją jest udostępnianie fałszywych danych aplikacjom o podejrzanych wymaganiach dotyczących uprawnień. Jeśli np. jakaś aplikacja wymaga dostępu do listy kontaktów, a jej funkcjonalność nie ma nic wspólnego z zarządzeniem kontaktami, PrivatOS udostępni jej fałszywą, pustą listę. Funkcji zabezpieczających i szyfrujących dane ma być znacznie więcej, a część z nich będzie dostępna po opłaceniu abonamentu.

Od strony sprzętowej Blackphone oferuje:

  • 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 (312 ppi);
  • procesor Tegra 4i (4 x 2 GHz);
  • 1 GB pamięci RAM;
  • 16 GB rozszerzalnej pamięci wewnętrznej;
  • aparat główny 8 Mpix;
  • aparat frontowy 5 Mpix;
  • LTE;
  • bateria 2000 mAh.

Na razie nie wiadomo, w których krajach dostępny będzie Blackphone, ale Silent Circle znalazł już kilku partnerów w Europie, więc niewykluczone, że bez większych przeszkód będzie go można nabyć także w Polsce. Wszystko wyjaśni się w ciągu trzech tygodni, gdy telefon wyląduje w rękach pierwszych konsumentów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)