Omnia W lepsza od HTC Radara i Nokii 710?

Ostatnio sporo piszemy o nowych modelach HTC czy nadchodzących Nokiach z Windows Phone 7. Ciekawą alternatywą dla nich może stać się pierwszy telefon Samsunga z Mango - Omnia W.

Samsung Omnia W
Samsung Omnia W
Paweł Żołyniak

18.10.2011 | aktual.: 18.10.2011 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wiadomo, specyfikacja sprzętowa wszystkich smarfonów z nowymi mobilnymi okienkami jest dokładnie określana przez Microsoft. W efekcie producenci muszą prześcigać się w innych elementach w walce o klienta. Dwa decydujące to jakość wykonania oraz dodatkowe oprogramowanie. Według mnie Omnia W może być ciekawszym wyborem od HTC Radara albo tańszych modeli Nokii.

Główną zaletą Omnii W jest 3,7-calowy ekran wykonany w technologii Super AMOLED, o rozdzielczości WVGA. Jak już wiele osób zauważyło, żywe barwy, a w szczególności czerń AMOLED-ów, świetnie komponują się z kolorystyką Metro UI. Są to obecnie najlepsze wyświetlacze na rynku pod względem oferowanej jakości obrazu, charakteryzujące się świetnymi kątami, żywymi kolorami i niższą energożernością.

Tworząc Omnię W, Samsung widocznie wzorował się (podobnie jak w przypadku Omnii 7) na świetnie wykonanych smarfonach z serii Wave. Grafitowa tylna klapka jest ciekawym, eleganckim dodatkiem wyróżniającym się na modeli Samsunga z Androidem. Smartfon nie ustępuje przy tym zamkniętym w aluminiowe body nowym Windows Phone'om HTC. Ukłonem w stronę wielu klientów jest również charakterystyczny fizyczny przycisk menu Windows.

Samsung Omnia W
Samsung Omnia W

Aktualizacja Mango wprowadziła około 500 zmian do Windows Phone 7. Do najważniejszych należą: multitasking, szersza integracja z serwisami społecznościowymi dzięki People Hub, dodanie Facebook Chat, MMS-ów grupowych, możliwość łączenia skrzynek pocztowych, udoskonalona przeglądarka Internet Explorer 9. Warto pamiętać również o usługach w chmurze dla nowych modeli Windows Phone, a są nimi Office 365 i SkyDrive. Pierwszy daje dostęp do firmowych dokumentów z pakietu Office, drugi oferuje 25 GB darmowej przestrzeni dyskowej na prywatne dokumenty i zdjęcia. Producent również przygotował kilka nowości.

Usługi Samsunga, które mają rozszerzyć możliwości systemu to na przykład klient DLNA AllShare, pozwalający na synchronizację telefonu z innymi urządzeniami, jak telewizory czy serwery multimedialne. Z kolei VideoCall ma zapewniać szybkie wideorozmowy z wykorzystaniem komunikacji 3G i najprawdopodobniej będzie działać podobnie jak FaceTime Apple'a. Omnia W ma oferować nową wersję aplikacji Now 2.0 (znana z TouchWiz 4.0 dla Androida i bada OS), która wyświetli dane pogodowe, informacje z serwisu AP mobile czy kursy walut.

W oprogramowaniu dostępny będzie również czytnik kanałów RSS Time, pozwalający na pobieranie przez urządzenie treści w tle oraz łatwe ich udostępnianie znajomym poprzez maila lub serwisy społecznościowe (Facebook, Twitter). MiniDiary da możliwość tworzenia własnego multimedialnego dzienniczka. Samsung zapowiedział również dostęp w standardzie do Photo Studio, Fun Shot oraz Wireless Manager z funkcją Routera WiFi. Dodatkowo poprzez Samsung Zone w Marketplace będziemy mogli pobrać słowniki, wirtualną kostkę Rubika, dedykowanego klienta eBooków oraz programu do obróbki zdjęć Photogram. Jego możliwości obejrzycie na poniższym filmie. Jak widać, południowokoreański producent odrobił lekcję i oferuje tyle samo co HTC, co było dla mnie miłym zaskoczeniem.

WP7 App Review: Photogram

Jeszcze jedna rzecz może przyciągnąć klientów do nowego modelu Samsunga - cena. Omnia W jest zapowiadana jako smartfon ze średniej półki, którego będzie można nabyć za około 420 dolarów, czyli około 1400-1500 zł. Dla porównania HTC Radar, jej konkurent, kosztuje 1800 . To dość ważne, bo widać, że firma nie ma zamiaru robić konkurencji dla własnych Androidów. Nowe Windows Phone'y i smartfony z bada OS 2.0 będą dużo tańsze, a ich ceny powinny szybko spadać...

Oczywiście to nie wszystko, co Samsung ma do zaoferowania z systemem Microsoftu. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni do sprzedaży trafi odpowiednik Galaxy S II z Windows Phone 7.5, który był określany jako Omnia S. Ma on 1,5 GHz układ Qualcomma Snapdragon MSM8255, 512 MB RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, aparat 8 Mpix, WiFi b/g/n oraz 4,3-calowy ekran Super AMOLED Plus.

Niestety, model ten najprawdopodobniej nie trafi w najbliższej przyszłości na polski rynek. Będzie dostępny w ofercie AT&T (na wyłączność) pod nazwą Samsung Focus S, a miłośnicy WP7 na razie muszą obejść się smakiem. Być może Omnia S za parę miesięcy pojawi się na polskim rynku, ale na pewno nie nastąpi to za szybko. Samsung, jak wspomniałem, nie ma zamiaru robić sobie konkurencji dla Galaxy S II. Wydaje mi się, że firma w Europie po prostu boi się konkurencji Windows Phone'ów Nokii i HTC - nie chce ryzykować wprowadzania drogiego modelu, który może się nie sprzedać. Jakkolwiek by było, trochę szkoda...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)