OnePlus 4? Zapomnij. W przyszłym roku może się pojawić OnePlus 5

OnePlus 4? Zapomnij. W przyszłym roku może się pojawić OnePlus 5

OnePlus 4? Zapomnij. W przyszłym roku może się pojawić OnePlus 5
Miron Nurski
05.12.2016 17:49, aktualizacja: 05.12.2016 18:59

Pamiętacie czasy, gdy liczba w nazwie smartfona oznaczała generację?

OnePlus 4 może paść ofiarą tetrafobii

Serwis PhoneRadar twierdzi, że OnePlus 4 może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Firma miałaby przeskoczyć o jeden numerek i od razu po OnePlusie 3 i 3T wprowadzić na rynek OnePlusa 5. Dlaczego? Wszystko przez strach przed czwórką...

Czym jest tetrafobia?

Tetrafobia (z greckiego τετράς - tetras, „cztery” i φόβος - phobos, „strach”) to niechęć lub strach przed liczbą 4. Jest to szeroko rozpowszechniony przesąd w Azji Wschodniej w takich regionach jak Chiny kontynentalne, Tajwan, Japonia, Korea czy Wietnam.

W większości dialektów języka chińskiego słowo cztery (四, pinyin: sì, jyutping: sei) brzmi bardzo podobnie do słowa śmierć (死, pinyin: sǐ, jyutping: sei). Podobnie jest w innych językach, które mają wiele zapożyczeń z języka chińskiego.

Przesąd ten jest na tyle silny, że wiele azjatyckich budynków nie ma czwartego piętra. Oczywiście kwestia OnePlusa to na razie tylko plotki, ale dość wiarygodne.

Nie byłby to pierwszy przypadek zmiany nazewnictwa ze względu na tetrafobię

OnePlus to firma należąca do koncernu BBK, którego portfolio obejmuje także marki vivo oraz OPPO. Obaj producenci nie mają ani jednego telefonu z cyfrą 4 w nazwie. Dość wspomnieć o nie tak dawno zaprezentowanym vivo V5 - bezpośrednim następcy vivo V3.

Panel kontrolny od windy w shanghaiskim apartamentowcu
Panel kontrolny od windy w shanghaiskim apartamentowcu

Pamiętacie Xperię Z4? Pewnie nie pamiętacie, bo na większości rynków model ten zadebiutował jako Xperia Z3+, po którym od razu pojawiła się Xperia Z5. Choć nigdy nie zostało to powiedziane wprost, tajemnicą poliszynela jest, że przyczyną takiego stanu rzeczy była właśnie tetrafobia.

Nokia dawniej do oznaczania telefonów używała 4-cyfrowych liczb, ale nigdy nie stworzyła serii 4xxx. Finowie obawiali się niezadowalających wyników sprzedaży w Azji Wschodniej.

Numerowanie smartfonów traci sens

Tetrafobia bynajmniej nie jest jedyną przyczyną nomenklaturowego zamieszania.

  • Galaxy Note7 jest (a właściwie był) szóstym Note'em. Samsung postanowił zrównać nazewnictwo z linią Galaxy S.
  • Huawei P9 jest czwartym flagowcem z linii P. Firma wystartowała od razu od modelu P6. Podobnie było z linią HTC One M.
  • iPhone 7 jest iPhone'em dziesiątej generacji. Apple do nazwy co drugiego modelu dopisuje po prostu literkę \s.

Tak naprawdę smartfony, w przypadku których numerek w nazwie naprawdę oznacza generację, należą do rzadkości. Z popularniejszych marek do głowy przychodzą mi jedynie Galaxy S i LG G.

Wracając do OnePlua 5...

Na chińskim Weibo pojawiła się informacja, jakoby OnePlus 5 miał mieć ceramiczną obudowę. Biorąc pod uwagę ponadprzeciętną wytrzymałość modelu Xiaomi Mi MIX, byłaby to naprawdę dobra wiadomość.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)