OnePlus 5 - podwójny aparat z teleobiektywem to ściema jakich mało

Podwójny aparat w iPhonie 7 Plus
Podwójny aparat w iPhonie 7 Plus
Miron Nurski

22.06.2017 09:52, aktual.: 22.06.2017 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

OnePlus nie powiedział wszystkiego o podwójnym aparacie jego najnowszego flagowca.

Chiński producent chwali się, że OnePlus 5 ma dwa aparaty; jeden z obiektywem standardowym, a drugi z teleobiektywem. Ten drugi ma umożliwić uzyskanie "2-krotnego bezstratnego zoomu".

Większość osób - w tym ja - uznało, że wspomniany teleobiektyw daje 2-krotne przybliżenie optyczne. W końcu dokładnie tak działa podwójny aparat iPhone'a 7 Plus, z którego rozwiązanie to zostało skopiowane. Nic bardziej mylnego.

Drugi obiektyw w OnePlusie 5 daje przybliżenie optyczne 1,6x

Wyjaśnił to na Twitterze współzałożyciel OnePlusa - Carl Pei. Podkreślił on, że firma komunikuje "bezstratny zoom", a nie "optyczny zoom".

Po włączeniu trybu portretowego obraz jest przybliżany optycznie 1,6-krotnie, a następnie kadrowany cyfrowo, aby dobić do wartości 2x.

Przecież to ściema jakich mało!

Faktem jest, że OnePlus nie kłamie wprost, ale w mojej opinii firma świadomie wprowadza konsumentów w błąd. Grając pojęciami "teleobiektyw" i "2-krotne bezstratny zoom" Chińczycy doskonale wiedzą, że klienci będą się spodziewać po aparacie OnePlusa 5 dokładnie tego samego, co po aparacie iPhone'a 7 Plus. Tymczasem ich rozwiązanie jest gorsze.

Nie mówiąc już o tym, że nie ma czegoś takiego jak "bezstratny zoom cyfrowy". W momencie cyfrowego przybliżania traci się część pikseli. Może nie widać tego gołym okiem, ale to nieprawda, że taki zoom jest bezstratny. Bezstratne może być tylko przybliżenie optyczne.

Różnica między przybliżeniem 1,6x a 2x może wydawać się niewielka, ale spójrzcie na to w inny sposób; potraktujcie przybliżenie optyczne jako mnożnik dla przybliżenia cyfrowego.

  • W iPhonie 7 Plus przełączając się na teleobiektyw 2x i przybliżając obraz cyfrowo 4x uzyskasz łącznie przybliżenie 8-krotne.
  • W OnePlusie 5 przełączając się na teleobiektyw 1,6x i przybliżając obraz cyfrowo 4x uzyskasz łącznie przybliżenie 6,4-krotne.

Im większe przybliżenie optyczne, tym więcej da się wycisnąć z przybliżenia cyfrowego bez mocnej straty jakości.

OnePlus jest niepoważny

Przed kilkoma miesiącami OnePlus 3T został przyłapany na oszukiwaniu w testach wydajnościowych. Producent przyznał się wówczas do błędu i obiecał usunięcie z oprogramowania algorytmu podbijającego wyniki. Mija kilka miesięcy i okazuje się, że OnePlus 5 także oszukuje w benchmarkach.

Teraz dochodzi do tego marketingowa ściema z teleobiektywem. Ktoś tam chyba zapomniał, że znaczną część klientów OnePlusa stanowią technologiczni zapaleńcy, którzy szybko się o takich przekrętach dowiedzą.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)