Opera z nową funkcją. Co dzięki niej zyskają użytkownicy?
Opera zastosowała sztuczną inteligencję, aby ułatwić użytkownikom przeglądaniu internetu. Jak donosi Tech Crunch, firma wprowadziła nową funkcję o nazwie Aria, która umożliwia użytkownikom systemu Android błyskawiczne streszczanie zawartości stron internetowych.
07.05.2024 | aktual.: 07.05.2024 14:39
Twórcy przeglądarek internetowych ciągle pracują nad wprowadzaniem innowacji, które nie tylko ułatwią surfowanie po sieci, ale zostawią też w tyle konkurencję. Coraz częściej wykorzystują do tego celu sztuczną inteligencję. Opera na przykład wprowadziła Arię – czyli asystenta AI zintegrowanego z jej przeglądarką.
Aria, oparta na technologii AI, umożliwia teraz szybkie zestawienie artykułów, wpisów na blogach czy prac badawczych w zwięzłe podsumowania, które zazwyczaj mieszczą się na jednym ekranie telefonu.
W jaki sposób można streszczać strony za pomocą Arii?
Używanie Arii jest bardzo proste i nie nastręcza problemów nawet mało doświadczonym użytkownikom. Aby wykorzystać ją do streszczania tekstów, należy wejść na dowolną stronę internetową zawierającą tekst. Potem w prawym górnym rogu ekranu przeglądarki kliknąć trzy kropki i wybrać opcję "Summarize" znajdującą się obok ikony Aria. Po wykonaniu tej czynności otworzy się okno konwersacji z Arią, w którym wyświetlone zostanie streszczenie.
W celu uzyskania tej funkcji należy zaktualizować przeglądarkę Opera na Androidzie do najnowszej wersji. Trzeba też zalogować się na konto Opera lub w przypadku jego braku stworzyć nowe.
Jak Opera rozwija Arię?
Aria, która dostępna jest od ubiegłego roku, działa podobnie do innych asystentów AI. Posiada interfejs podobny do chatbota - można w nim zadawać pytania, zamiast samodzielnie szukać na nie odpowiedzi internecie.
Opera rozwija funkcje Arii od czasu jej premiery i systematycznie rozszerza jej możliwości poprzez Program Cech AI (AI Feature Drops Program). Pozwala to użytkownikom na wcześniejszy dostęp do nowych opcji AI.
Najnowsze uaktualnienia Arii zawierały m.in. możliwość tworzenia obrazów za pomocą narzędzia Imagen2 od Google oraz odczytywanie tekstowych odpowiedzi na głos.