Operatorzy z Polski szukają nowych sposobów, by pomóc Ukraińcom. Trwa przebudowa infrastruktury

Operatorzy z Polski szukają nowych sposobów, by pomóc Ukraińcom. Trwa przebudowa infrastruktury

Operatorzy z Polski szukają nowych sposobów, by pomóc Ukraińcom. Trwa przebudowa infrastruktury
Miron Nurski
02.03.2022 21:20, aktualizacja: 02.03.2022 22:20

Lista działań, które podjęły sieci telekomunikacyjne z Polski, by pomóc obywatelom Ukrainy, z dnia na dzień robi się coraz dłuższa. Mowa już nie tylko o atrakcyjnych ofertach, ale i nawet modernizacji stacji bazowych.

Już w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, cała czwórka polskich operatorów miała gotowe oferty dla Ukraińców przybywających nad Wisłę. Przypomnijmy, że:

  • Play przygotował pakiet 120 darmowych minut do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell), paczkę 10 GB internetu oraz obniżenie z 29 do 5 gr/min. stawki za połączenia z ukraińskimi numerami;
  • Orange obniżył ceny połączeń do Ukrainy o 80 proc. (do 29 gr/min.) oraz udostępnił pakiet 100 minut na połączenia międzynarodowe dla użytkowników oferty Flex;
  • T-Mobile zaoferował nielimitowane połączenia międzynarodowe i sms-y do Ukrainy, paczkę 10 GB internetu do wykorzystania w Polsce oraz przedłużenie o 100 dni ważności konta dla Ukraińców korzystających z oferty na kartę;
  • Plus przygotował pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone w Ukrainie, obniżył do 19 gr ceny połączeń międzynarodowych z ukraińskimi numerami oraz udostępnił pakiet 10 GB internetu.

Szczegóły na temat aktywacji wszystkich ofert znajdziecie na podlinkowanych stronach poszczególnych operatorów.

Polscy operatorzy rezygnują z pobierania opłat roamingowych od ukraińskich sieci

Telekomy z Polski zadbały także o to, by mniej płacili także Ukraińcy korzystający z ofert swoich rodzimych operatorów.

Sieci Play, Orange oraz Plus nawiązały porozumienie z Vodafone Ukraine, na mocy której abonenci tego operatora nie zapłacą ekstra za korzystanie ze swoich ofert na terenie Polski. Niedługo później pierwsze sieci rozszerzyły współpracę o operatorów Lifecell oraz Kyivstar.

Z kolei T-Mobile postanowił zaoferować darmowy roaming w Ukrainie użytkownikom swoich numerów. Połączenia i sms-y i mms-y stały się darmowe, a koszt transmisji danych został obniżony do stawek unijnych. Sieć dokłada do tego pakiet 3 GB do wykorzystania w Ukrainie.

Darmowe karty SIM dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy nie muszą wydawać żadnych pieniędzy, by zacząć korzystać z polskich numerów.

Orange rozdaje swoje startery na przejściach granicznych, a Play dodatkowo w głównych miastach przy kluczowych trasach prowadzących z Ukrainy do Polski.

Polscy operatorzy rozdają karty SIM
Polscy operatorzy rozdają karty SIM© twitter.com/Play_Polska

Bezpłatną kartę SIM T-Mobile Ukraińcy otrzymają w salonach tej sieci, a także w sklepach Żabka, Biedronka, RUCH, Kolporter oraz InMedio. Dystrybucja starterów Plusa obejmuje z kolei wszystkie punkty sprzedaży Grupy Polsat Plus.

Korzystanie z kart SIM polskich operatorów wymaga rejestracji numeru z użyciem paszportu lub karty pobytu.

Polska infrastruktura telekomunikacyjna jest właśnie wzmacniana

Wzmożony ruch jest sporym wyzwaniem technicznym dla operatorów, jednak podjęli oni odpowiednie kroki, by obsłużyć dodatkowe setki tysięcy użytkowników.

Play poinformował o rekonfiguracji 8 stacji bazowych przy granicy z Ukrainą, co ma zapewnić większą przepustowość sieci.

Padło nawet zapewnienie, że operatorzy pracują z Urzędem Komunikacji Elektronicznej nad uruchomieniem nowych pasm częstotliwości, co odciąży pasma już aktywne na terenie Polski.

Operatorzy z Polski pomagają także na inne sposoby

Orange udostępnił schronienie 200 osobom z Ukrainy w swoim ośrodku szkoleniowym, a także przekazał sprzęt i usługi służbom koordynującym pomoc dla uchodźców.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat 5 mln zł na inicjatywę Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy. Z kolei Play uruchomił specjalny kanał informacyjny Ukraina 24.

Informacje na temat kolejnych form wsparcia pojawiają się codziennie.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)