Komórkowa aplikacja dla imigrantów?

Komórkowa aplikacja dla imigrantów?

Komórkowa aplikacja dla imigrantów?
Paweł Żmuda
30.11.2009 19:57, aktualizacja: 30.11.2009 20:57

Jeden z profesorów uniwersytetu w San Diego poinformował właśnie, że opracował narzędzie, które pomoże nielegalnym imigrantom w bezpiecznym przedostawaniu się przez granice. Nowa, nielegalna technologia bazować będzie na systemie GPS.

"Mój projekt łączy w sobie zalety samochodowego GPSa z funkcjonalnością telefonu komórkowego", mówił Ricardo Dominguez, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. "Aplikacja ustali gdzie znajduje się chętny do przekroczenia granicy, a następnie wyznaczy najbezpieczniejszą trasę, oraz poinformuje o tym, na co można natknąć się na miejscu", dodał.

Dominguez jest znanym działaczem społecznym i artystą. Jako główną pobudkę do opracowania swojego projektu Transborder Immigrant Tool, podaje oczywiście względy bezpieczeństwa. Co roku, tysiące ludzi próbują nielegalnie przekroczyć granicę Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Podczas heroicznych prób życie kończą setki ludzi - część jest porzucana przez przewodników, część po prostu gubi drogę. Według szacunków, w ciągu ostatnich 15 lat na granicy USA i Meksyku zginęło między 3861 a 5607 osób.

"Moim podstawowym celem jest stworzenie narzędzia, które wskazuje drogę do celu, a nie do śmierci", twierdzi Dominguez. Jak informuje profesor, aplikacja Transborder Immigrant Tool sprawdzona została na najtańszych modelach Motoroli. Działa.

Dominguez marzy, by najnowsza aplikacja była darmowo rozprowadzana przez Internet, telefony z zatnstalowanym oprogramowaniem mogłyby być również rozdawane przez kościoły i organizacje broniące praw imigrantów. Niestety, wciąż nie znamy dokładnych szczegółów dotyczących Transporder Immigrant Tool. Ciekawe, czy sprawdzi się też na granicy Ukraińsko - Polskiej...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)