Optimize Tool Box – skrzynka narzędziowa dla Androida
Jeżeli brakuje Ci pamięci wewnętrznej lub operacyjnej, nie potrafisz już połapać się w tych wszystkich zainstalowanych aplikacjach, a ładowanie systemu trwa dłużej niż zazwyczaj, z pomocą przychodzi Optimize Tool Box.
Po uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlona plansza przycisków ułożonych na siatce 3x3. W zasadzie każdy z nich mógłby występować w postaci zewnętrznej aplikacji.
System scan umożliwia sprawdzenie w jakim stopniu wykorzystywane są zasoby pamięci i procesora. Znajdziemy tu kilka wykresów prezentujących podstawowe informacje, a kliknięcie na daną opcję spowoduje wyświetlenie dodatkowych szczegółów. Najciekawszą funkcją jest jednak tytułowa optymalizacja, której można dokonać po kliknięciu na przycisk Optimize. System zostanie wówczas przeskanowany pod kątem ilości zainstalowanych aplikacji i tych uruchamianych przy starcie systemu.
W górnej części ekranu zostanie wyświetlona ocena naszego urządzenia – te bardzo zaśmiecone uzyskają 1 gwiazdkę, a te czyste – 5 gwiazdek. Można dokonać automatycznej optymalizacji po wybraniu przycisku Optimize, ale ja radziłbym raczej samodzielne dostosowanie poszczególnych funkcji – tak jak na drodze – w sferze programów również należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Z łatwością można jednak ręcznie usunąć stare, nieużywane aplikacje oraz wyłączyć te uruchamiane przy starcie systemu.
App manager to, jak sama nazwa wskazuje, menedżer aplikacji umożliwiający wygodne wysyłanie linków do Marketu czy przeniesienie programu na kartę pamięci (lub na odwrót). Opcja wysyłania przez Bluetooth u mnie niestety powoduje wymuszone zamknięcie aplikacji, ale wysłanie odnośnika przez SMS lub e-mail nie stanowiło żadnego wyzwania. Wydaje mi się, że App manager powinien pozwalać na faktyczne zarządzanie aplikacjami, czyli ich usuwanie i tworzenie kopii zapasowej, ale to zostało wydzielone w innej usłudze.
Usuwanie aplikacji, tworzenie kopii zapasowej czy masowa instalacja aplikacji znalezionych w pamięci urządzenia (wewnętrznej i zewnętrznej). To wszystko można przeprowadzić z poziomu Un/Installer’a. Co ciekawe, można także usuwać domyślne aplikacje, ale tylko na zrootowanych urządzeniach.
Network manager to klon leciwego Wifi Analyzer’a, który, podobnie jak on, prezentuje na wykresie zasięg poszczególnych hotspotów i zakres pokrycia danych kanałów. W drugiej zakładce można także podejrzeć adres MAC nadajnika oraz przypisany adres IP.
Kolejną funkcją, która zwykle występuje w dedykowanych aplikacjach, jest menedżer zadań – Program manager. Choć intensywne korzystanie z niego może być szkodliwe dla urządzenia, to jednak wciąż zdarzają się aplikacje niedopracowane nakręcające procesory i spowalniające pracę urządzenia. Tutaj można właśnie sprawdzić, które aplikacje wykorzystują najwięcej pamięci operacyjnej.
Jeżeli w naszym telefonie/tablecie zaczyna brakować pamięci wewnętrznej, to niekoniecznie będzie to skutkiem dużej ilości zainstalowanych aplikacji. Często może to wynikać z wykorzystanej pamięci cache, wykorzystywanej przez niektóre programy i gry. W opcji Clear cache jednym klikiem można pozbyć się wszystkich śmieci zgromadzonych przez przeglądarkę internetową czy czytnik RSS.
W tej rozbudowanej skrzynce narzędziowej nie mogło też zabraknąć menedżera plików. File Explorer umożliwia wygodny dostęp do zdjęć, filmów, utworów muzycznych czy plików tekstowych. Nie musimy w tym celu przekopywać się przez wszystkie foldery – aplikacja wyszuka wszystkie obsługiwane formaty plików i wyświetli tylko foldery zawierające dane materiały. Jeżeli jednak wolimy szukać plików na własną rękę, służy do tego zakładka Finder.
Ostatnie dwie opcje mają na celu poprawę czasu pracy na baterii. Niestety Power Saving nie działa na moim Galaxy S, więc nie jestem w stanie ocenić tej funkcji, ale Quick profiles funkcjonuje bez zarzutu. Można tu ustawić automatyczne włączanie trybu samolotowego w określonym przedziale czasu (np. w nocy), a także wyciszenie telefonu po odwróceniu telefonu "plecami do góry". Poza tym można znaleźć tu odnośniki do kilku podstawowych ustawień telefonu, co może znacznie ułatwić ich przełączanie.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o konfigurowalnym zestawie przełączników, który można dodać na ekran. Wszystkie można swobodnie dostosować, a nawet wybrać tło (przeźroczyste, półprzeźroczyste lub szare).
Optimize Tool Box to doskonałe narzędzie optymalizacyjne, dzięki któremu łatwo i szybko poprawisz szybkość poszczególnych operacji, a nawet wydłużysz czas pracy na jednym ładowaniu. To taki „All-in-one” – kompleksowe rozwiązanie integrujące najlepsze narzędzia dla Androida. Niestety ta wersja boryka się jeszcze z problemami wieku dziecięcego związanymi ze stabilnością i kompatybilnością. Warto jednak sprawdzić jak aplikacja działa i samodzielnie ocenić czy lepiej mieć 6 programów czy 1 do wszystkiego. Moja ocena aplikacji: 7/10.
(Kliknięcie w kod QR spowoduje otwarcie strony Android Marketu)