Orange bierze nowy VAT na siebie - Play jeszcze nie wie

Do końca roku coraz bliżej - a wraz z kolejnym w naszym kraju mają się zmienić stawki podatkowe. W większości branż oznacza to rzecz jasna automatycznie również zmianę cen dla klientów końcowych, ponieważ to właśnie oni są tak naprawdę ostatecznymi płatnikami VAT. Pytaniem, które zadajemy sobie wszyscy od momentu ogłoszenia zmiany stawek tego podatku, jest: czy operatorzy również przerzucą na nas dodatkowe koszty?...

VAT rośnie - co zamierzają operatorzy?
VAT rośnie - co zamierzają operatorzy?
Kira Czarczyńska

25.11.2010 | aktual.: 25.11.2010 22:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak na razie deklarację dostaliśmy ze strony Orange. Play na razie jeszcze czeka z decyzją.

Orange: rzecznik zapewnia - podwyżek nie będzie

Na blogu firmowym rzecznika prasowego Pomarańczowego Operatora klienci mogą już przeczytać stanowisko sieci w sprawie podwyżki VAT:

Chodzi nam o to, aby zmiany podatkowe były jak najmniej odczuwalne dla klientów. Oznacza to, że od stycznia 2011 nie zmienią się m.in. ceny za rozmowy telefoniczne, SMS-y i MMS-y i transmisję danych. Również w opłatach abonamentach (animalsy, Orange Free, Orange Freedom i Freedom Pro) utrzymamy niezmienione ceny brutto, obniżając ceny netto.

Nie wszędzie jednak koszt brutto usługi pozostanie bez zmian. Operator przerzuci podwyżkę VAT na klientów w usługach, które są mniej popularne - na przykład Premium Rate.

Natomiast w przypadku klientów biznesowych ceny netto pozostaną niezmienione. Zmiana stawki wpłynie na cenę brutto, ale - jak przypomina rzecznik - firmy odliczają sobie podatek VAT.

Play: rzecznik nie mówi nic konkretnego

Niespodzianka: operator, którego można by podejrzewać o to, że pierwszy wyjdzie z taką deklaracją - nie wie jeszcze, jak "rozprawić się" z nowymi, wyższymi stawkami VAT. Marcin Gruszka na blogu firmowym informuje:

PLAY poczeka z przedstawieniem swojego na stanowiska na nową ustawę. Podejmując decyzję o modelu, nie będziemy się kierować rozwiązaniami wybranymi przez innych operatorów (nigdy tak nie robimy), ale analizą kosztów i interesem klientów.

Sieć tłumaczy, że kwestia zmian podatku VAT to w telekomunikacji skomplikowany temat.

Problemem może być na przykład to, jak potraktować z podatkowego punktu widzenia kwotę doładowania zrealizowaną 30 grudnia 2010, która zostanie wydana w styczniu 2011, już zgodnie z nowymi stawkami VAT.

Niezależnie od decyzji operatorów, umowy zerwać bezkarnie nie będzie można

Niestety, projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, związanego z planowaną od 1 stycznia 2011 zmianą stawki podatku VAT jednoznacznie określa, że zerwanie umowy z tego powodu spowoduje naliczenie kary umownej.

W ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.1) po art. 61 dodano art. 61a, który mówi wprost:

Art. 61a. 1. Przepisów art. 60a ust. 1 i 1b oraz art. 61 ust. 5 i 5a nie stosuje się, jeżeli konieczność wprowadzenia zmian, o których mowa w tych przepisach, wynika wyłącznie ze zmiany stawki podatku od towarów i usług stosowanej dla usług telekomunikacyjnych.

Dla nas oznacza to tyle, że niezależnie od decyzji Play oraz pozostałych operatorów - umowy terminowe nadal obowiązują.

Orange – Rozmowy Obrotne dla firm

Komentarze (0)