Orange Cash - płatności zbliżeniowe w smartfonie już w Polsce!

Fot. Sham Hardy (lic. BY-SA)
Fot. Sham Hardy (lic. BY-SA)
Adrian Nowak

15.10.2012 14:00, aktual.: 15.10.2012 16:00

Wychodzisz na zakupy, a zamiast niewygodnego portfela zabierasz ze sobą tylko smartfona. Orange poinformowało, że już wkrótce klienci firmy będą mogli płacić właśnie z wykorzystaniem nowoczesnych telefonów, które wspierają technologię zbliżeniową NFC. Aż chce się powiedzieć: nareszcie!

Dzięki usłudze Orange Cash, którą operator przygotował wspólnie z mBankiem oraz MasterCard, jeszcze w listopadzie tego roku użytkownicy z Polski będą mogli płacić za zakupy z wykorzystaniem smartfonów. Jak mówi Maciej Witucki, Prezes Orange Polska:

To kolejny krok, który sprawia, że smartfon staje się zdecydowanie czymś więcej niż tylko urządzeniem do rozmawiania, pisania i surfowania w Internecie. Cieszę się, że jako pierwsi wprowadzamy mobilną usługę NFC na masową skalę. Liczymy, że w przyszłym roku może z niej skorzystać nawet kilkaset tysięcy klientów.

Karta mBank MasterCard Orange Cash to połączenie karty SIM Orange i karty przedpłaconej mBanku, dzięki której można płacić zbliżeniowo telefonem komórkowym wyposażonym w moduł NFC (Near Field Communication). Płatności tego typu można dokonywać we wszystkich sklepach i punktach usługowych oznaczonych logo Master Card PayPass. Karta SIM Orange Cash umieszczona w telefonie pozwala na płacenie przez jego zbliżenie do terminalu płatniczego PayPass, może być także wykorzystywana do transakcji internetowych oraz płatności zdalnych MasterCard Mobile. Jak komentuje Prezes BRE Banku, Cezary Stypułkowski:

mBank jest naturalnym partnerem dla takiej inicjatywy. Potwierdza to nie tylko przyznany nam tytuł najlepszego banku mobilnego wg Newsweeka, ale przede wszystkim 400 tys. klientów, którzy już korzystają z naszych rozwiązań mobilnych. Wierzymy, że rynek płatności mobilnych będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, a mBank zamierza być na nim wiodącym graczem. Potwierdzamy to naszą obecnością w projekcie z Orange i MasterCard. Jesteśmy przekonani, że przygotowane rozwiązanie zainteresuje naszych obecnych i potencjalnych klientów.

Niestety, pomimo współpracy ze znanym bankiem klienci Orange nie będą mogli powiązać swojego telefonu z posiadanymi już kartami debetowymi czy kredytowymi. Za zakupy płacić będzie można smartfonem wyłącznie z osobnego rachunku prepaid, o którego zasilaniu trzeba również pamiętać.

Dla wszystkich... z NFC

Orange poinformowało, że usługa będzie dostępna zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów firmy. Ci drudzy bezproblemowo wymienią kartę SIM na wspierającą płatności mobilne. Należy jednak pamiętać, że aby zapłacić za zakupy telefonem, musi on obsługiwać technologię zbliżeniową NFC.

Już teraz w ofercie Orange znajduje się kilka tego typu urządzeń. Wśród nich najpopularniejsze to: HTC One X, Samsung Galaxy S III, Nokia Lumia 610 czy Sony Xperia T. Do obsługi płatności niezbędna będzie prawdopodobnie jeszcze aplikacja mobilna, której na razie nie zaprezentowano. Na blogu Orange rzecznik firmy zapewnia jednak, że miał już okazję korzystać z usługi i jest ona "naprawdę łatwa".

Popularne w Polsce

Ponad jedna trzecia terminali płatniczych wspiera już technologię Mastercard PayPass, a ponad 10% wszystkich transakcji kartami MasterCard w Polsce jest dokonywanych za pomocą PayPass. Pod względem miesięcznej liczby takich transakcji jesteśmy w pierwszej trójce państw na świecie.

Dobrze pamiętać, że smartfonem zapłacimy wyłącznie w terminalach MasterCard, które radzą sobie z kartami PayPass. Na razie telefon będzie więc raczej uzupełnieniem standardowego portfela bądź ratunkiem w awaryjnej sytuacji. Już teraz trwają jednak prace nad tym, by smartfony z NFC były w stanie zastąpić nam nie tylko pieniądze, ale również dokumenty czy bilety.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)