Orange przyspiesza wyłączanie 3G. Koniecznie sprawdź, czy musisz wymienić kartę SIM

Karta SIM
Karta SIM
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Miron Nurski
Miron Nurski

21.03.2023 18:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Orange to kolejny - po T-Mobile - operator w Polsce, który zdecydował się na wyłączenie sieci trzeciej generacji. To ostatni moment, by wymienić kartę SIM i telefon.

Wyłączenie 3G przez Orange zostało zapowiedziane już w maju ubiegłego roku, ale pierwotnie było planowane nieprecyzyjnie na lata 2024-2025. Teraz operator ogłosił, że proces rozpocznie się już we wrześniu.

Uśmiercenie 3G ma zwolnić zasoby niezbędne do rozbudowy sieci 4G i 5G. Podstawowe usługi wciąż będą także realizowane w ramach infrastruktury 2G, która na razie na emeryturę się nie wybiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec 3G w Orange. Tak sprawdzisz, czy musisz wymienić kartę SIM i telefon

Aby wciąż komfortowo korzystać ze smartfonu po wyłączeniu 3G, trzeba spełnić kilka warunków. Zarówno karta SIM, jak i telefon muszą obsługiwać łączność 4G oraz technologię VoLTE, która pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych z użyciem połączenia internetowego.

Na szczęście Orange przygotował proste narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy używana karta SIM i telefon są z 4G kompatybilne. Użytkownicy ofert abonamentowych, na kartę i nju mogą po prostu wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233.

Mechanizm ten nie działa jedynie w ofercie Orange Flex. Jej użytkownicy proszeni są o skontaktowanie się z konsultantem na czacie w aplikacji.

Jeśli karta SIM wymaga wymiany, wystarczy udać się po nową do salonu Orange, zamówić ją w aplikacji (Orange Flex) lub wypełnić formularz w internetowym koncie klienta (nju).

Proces wyłączenia 3G w Orange będzie przebiegał stopniowo

Orange zapowiada, że wyłączanie stacji 3G rozpocznie się w drugiej połowie września. Najpierw obejmie powiaty wieruszowski, wieluński, pajęczański oraz złotowski i częściowo pilski oraz wałecki.

W październiku proces ma zostać rozszerzony o pozostałe obszary powiatów pilskiego i wałeckiego oraz w powiatach sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, poddębickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim i wągrowieckim.

Wyłączanie 3G w całej Polsce ma potrwać do końca 2025 roku. Orange daje więc klientom więcej czasu na przesiadkę niż T-Mobile, który chce się uwinąć do końca 2023.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)