Oszczędny Bluetooth w komórkach?

Oszczędny Bluetooth w komórkach?

Oszczędny Bluetooth w komórkach?
Jan Lenartowski
19.10.2009 18:00, aktualizacja: 19.10.2009 20:00

Technologia Bluetooth to genialny wynalazek. Pozwala nam połączyć komórkę z bezprzewodowymi zestawami słuchawkowymi, możemy wymieniać się ze znajomymi zdjęciami oraz muzyką, a nawet udostępnić internet laptopowi. Jest jednak duży minus tego rozwiązania. Moduły Bluetooth zazwyczaj są bardzo bateriożerne. Na szczęście naukowcy pracują nad oszczędną anteną która pozwoli wydłużyć czas pracy urządzeń.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) to grupa entuzjastów którzy próbują wypromować swój wynalazek - Bluetooth Low Energy. Niestety na rynku praktycznie nie ma kompatybilnych urządzeń w które dało by się "wszczepić" ten chip. Na szczęście Texas Instruments nadrabia te zaległości i pracuje nad modułem CC2540. Całość ma mieć wymiary 6 na 6 milimetrów, czyli całkiem niewiele. Najciekawsze jest jednak to, że moduł potrafi pracować przez ponad rok na bateryjce z zegarka na rękę! Całkiem nieźle. Oznacza to, że nie będzie trzeba grzebać w ustawieniach telefon za każdym razem kiedy będziemy chcieli przesłać komuś zdjęcie czy sparować komórkę z zestawem słuchawkowym.

Mam nadzieję, że wynalazkiem zainteresuje się więcej producentów i, że niedługo usłyszymy o aparatach wyposażonych w ten chip.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)