Oto 3 świetne pomysły na składane smartfony, które wkrótce mogą trafić na rynek

Oto 3 świetne pomysły na składane smartfony, które wkrótce mogą trafić na rynek

Royole FlexPai
Royole FlexPai
Mateusz Żołyniak
13.02.2019 14:54, aktualizacja: 13.02.2019 16:07

Elastyczne ekrany otwierają przed producentami smartfonów zupełnie nowe możliwości. Samsung niebawem pokaże swoją wizję przyszłości, ale kolejne firmy pracują nad interesującymi projektami.

Pierwszy składany smartfon pod koniec 2018 roku zaprezentowała chińska firma Royole, ale model FlexPai ciężko określić mianem dopracowanego projektu. O wiele ciekawsze rozwiązanie już 20 lutego ma zaprezentować Samsung, który wykorzystać ma ekran Infinity Flex

Wierząc pojawiającym się od pewnego czasu przeciekom można założyć, że nad składanymi smartfonami pracują również inne firmy, w tym Lenovo, LG, OPPO, Sony czy Xiaomi. Część z tych graczy nie będzie chciała ślepo podążać za Samsungiem, co zaowocować może oryginalnymi projektami.

Oto trzy wizje "telefonów przyszłości", które przemawiają do mnie bardziej niż składany samsung.

Poręczny smartfon zamiast rozkładanego giganta

Elastyczne ekrany umożliwiają producentom przygotowywanie urządzeń, które wyposażone są w spore ekrany, ale jednocześnie pozostają łatwe w transporcie. Opcja zamiany zwykłego telefonu w tablet niekoniecznie jest jednak tą najciekawszą dla użytkowników.

Motorola RAZR 2019 - Introduction & First Look!

Korzystając ze elastycznych ekranów można przygotować smartfon o wymiarach porównywalnych do sprzętu dostępnego już na rynku, który po złożeniu będzie można wygodnie nosić w kieszeni. Urządzeniem tego typu może być nowe wcielenie Motoroli RAZR, której wizualizację wyglądu przygotował Waqar Khan, o czym więcej pisałem w osobnym materiale.

Nadciąga podwójnie składany smartfon Xiaomi

Bardzo ciekawy projekt składanego smartfonu szykuje również firma Xiaomi, co jakiś czas temu zdradził jej szef. Ba, firma udostępniła nawet nagranie, które przedstawiać ma podwójnie składany smartfon.

Chińczycy mieli sami zająć się projektem urządzenia oraz efektywnego mechanizmu rozkładania konstrukcji. Dodatkowo, opracowali nową wersję nakładki MIUI z adaptacyjnym interfejsem, który dopasowywał będzie się do wielkości ekranu, co prezentuje powyższe nagranie.

Grafiki prezentujące możliwy wygląd podwójnie składanego smartfonu Xiaomi
Grafiki prezentujące możliwy wygląd podwójnie składanego smartfonu Xiaomi© Letsgodigital

Podwójnie składany smartfon może prezentować się lepiej niż modele, w których panele złożone są z "dwóch części". Zawinięcie obu boków urządzenia umożliwi ukrycie bocznych ramek szpecących konstrukcję. Szkoda tylko, że może być on bardziej podatny na uszkodzenia.

Smartfon, który można nosić na nadgarstku

Ciekawym projektem są również smartfony, które noszone mogą być na nadgarstku. Firma Lenovo już jakiś czas temu prezentowała koncepcyjne urządzenie tego typu.

Nie wiadomo jeszcze jak potoczą się dalsze losy projektu Lenovo, ale warto zauważyć, że podobny pomysł podłapała marka Nubia. Ba, Chińczycy zaprezentowali niedawno koncepcyjny model Alpha, który stworzony ma być z myślą o noszeniu na nadgarstku.

Najważniejsze w tym wypadku jest jednak to, że Nubia może być gotowa do prezentacji jego kolejnej wersji rozwojowej. Dość jasno wskazuje na to zaproszenie firmy na targi Mobile World Congress 2019 w Barcelonie, na którym widnieje hasło "Flex Your Life" (z ang. wygnij swoje życie).

Zaproszenie marki Nubia na MWC 2019
Zaproszenie marki Nubia na MWC 2019© Weibo

Niebawem powinno okazać się, co wyjdzie z tych zapowiedzi. Póki co pewne jest, że smartfon zawijany na nadgarstku nie tylko będzie łatwy w przenoszeniu, ale i da szybszy dostęp do większości funkcji - nie trzeba tracić czasu na wyciąganie go z kieszeni.

Na koniec muszę zapytać, która wizja podoba Wam się najbardziej? A może macie własne pomysły na wykorzystanie składanych ekranów?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)