Oto aplikacje, które pomogą poszerzyć wiedzę o Polsce
Smartfony mogą nie tylko dostarczać rozrywki, ale i edukować. Narodowe Święto Niepodległości jest dobrą okazją by przyjrzeć się aplikacjom, dzięki którym można nauczyć się czegoś więcej na temat historii Polski.
28.11.2018 | aktual.: 28.11.2018 14:40
11 listopada 2018 roku minęło równo 100 lat od czasu odzyskania - po aż 123 latach - niepodległości przez Polskę. Historia tak naszego państwa, jak i narodu nie powinna być przytaczana jedynie z okazji ważnych rocznic. Szczególnie, że w odkrywaniu nowych faktów na temat Polski mogą pomóc smartfony, które użytkownicy mają stale przy sobie.
Oto pięć pozycji dostępnych w bazie Google Play, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o historii państwa polskiego.
"Dzieje.pl"
Zacznę od inicjatywy, za którą stoi Muzeum Historii Polski. "Dzieje.pl" to aplikacja mająca stale dostarczać danych na temat najciekawszych wydarzeń związanych z historią Polski. Jej zaleta mają być rzetelne oraz bezstronne treści, które opierają się na źródłach.
Aplikacja ma formę serwisu informacyjnego z przeglądem wydarzeń, ale oferuje też kalendarz historyczny i katalog postaci. Treści opatrzone są do tego artykułami historycznymi, archiwalnymi filmami oraz unikalnymi fotografiami, dokumentami, mapami i infografikami.
Program można pobrać z:
"Historia Polski. Władcy i wydarzenia 960-1795."
"Historia Polski. Władcy i wydarzenia 960-1795." jest z kolei pozycją stworzoną przez Wydawnictwo Meridian, dzięki której użytkownicy mają możliwość sprawdzenia wiedzy na temat Polski za czasów dynastii Piastów i Jagiellonów oraz królów elekcyjnych.
W programie można znaleźć informacje o poszczególnych władcach i zbiór 236 pytań, które pogrupowane są w pięć różnych kategorii - od testów jednokrotnego wyboru po wskazywanie obszarów na mapach.
Program można pobrać z:
"Historia polska"
Aplikacja "Historia polska", którą stworzył Marcin Wiącek, to zbiór dzieł malarskich, które odnoszą się do konkretnych wydarzeń z historii Polski. Program zawiera reprodukcje 119 obrazów (lub 144 po doinstalowaniu dodatku) takich malarzy jak Matejko, Kossak, Bellotto, Chełmoński, Smuglewicz, Styka czy Brandt, które opatrzono dodatkowymi opisami.
Autor aplikacji przygotował dodatkowo kilka dedykowanych galerii, w tym "Kalendarz dzienny", "Wojsko" czy "Alegorie i symbole".
Program można pobrać z:
"Zamki Polskie"
"Zamki Polskie" to z kolei propozycja przygotowana przez mobicastle.com, która ma przybliżać użytkownikom najpiękniejsze zamki w naszym kraju. Program prezentować ma też informacje na temat historii poszczególnych obiektów, jak również powiązanych z nimi władców czy wojen.
W aplikacji można znaleźć takie zamki jak Wawel, Malbork, Książ, Kwidzyn, Moszna czy Ogrodzieniec. Informacji na temat poszczególnych zamków są do tego stale aktualizowane.
Program można pobrać z:
"Polska Inspiruje"
Na koniec wspomnę o programie "Polska Inspiruje", który Fundacja Rodzice Przyszłości przygotowała dla młodszych użytkowników (dzieci 5-8 lat). Aplikacja ma uczyć pociechy o osiągnięciach znanych Polaków i Polek, a utrzymanie zainteresowania zapewnić mają liczne zadania i zabawy.
"Polska Inspiruje" przygotowano z myślą o dzieciach mieszkających poza granicą Polski (ma uczyć ich m.in. języka polskiego), ale to dobra pozycja dla wszystkich dzieci.
Program można pobrać z: