Oto Philips Hue Bluetooth. Nowa seria żarówek działa bez mostka

Oto Philips Hue Bluetooth. Nowa seria żarówek działa bez mostka
Miron Nurski

27.06.2019 16:22, aktual.: 27.06.2019 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostrzysz sobie zęby na inteligentne oświetlenie Philips Hue? Dobra wiadomość - pakiet startowy będzie teraz znacznie tańszy.

Inteligentne żarówki Philips Hue miały dotychczas jedną wadę: z racji wykorzystania protokołu ZigBee, do działania wymagały podłączonego do internetu mostka. Cena takiego akcesorium to ok. 200 zł.

Taki zakup rozchodzi się po kościach, jeśli ktoś uzbraja w inteligentne oświetlenie Hue całe mieszkanie. Nie brakuje jednak osób, które chcą wkręcić jedną żarówkę do lampki nocnej lub użyć dwóch czy trzech w salonie. W takim wypadku inwestycja w Hue w zasadzie traci sens, bo mostek może się okazać droższy od samych żarówek.

Żarówki Philips Hue Bluetooth rozwiązuje ten problem. Mostek nie jest już niezbędny

Nowa seria żarówek, jak nietrudno się domyślić, wykorzystuje do komunikacji łączność Bluetooth. Dzięki temu można sterować oświetleniem z poziomu telefonu z Androidem lub iOS-em bez konieczności korzystania z urządzeń pośredniczących.

Nowe żarówki współpracują także z głośnikami Amazon Echo. W przyszłości dodana ma zostać także kompatybilność z głośnikami Google Home.

Z myślą o nowej serii żarówek, firma Signify wypuściła oddzielną aplikację Philips Hue Bluetooth na Androida i iOS. Z jej pomocą można włączać i wyłączać oświetlenie, regulować jasność i barwę światła czy tworzyć i aktywować sceny. Dokładnie jak w klasycznej apce.

Nowe żarówki Hue Bluetooth zachowują kompatybilność z mostkiem. Nie bez powodu

Nowy sposób łączności niesie ze sobą oczywiste zalety, ale i wady. Przede wszystkim urządzenie kontrolujące (np. smartfon) musi się znajdować w zasięgu Bluetooth. Jeśli zapomnisz wyłączyć światła wychodząc z domu, nie będziesz mógł zrobić tego zdalnie.

Obraz

Brak komunikacji przez Wi-Fi oznacza także odcięcie od popularnych zewnętrznych aplikacji (np. IFTTT).

Dobra wiadomość jest taka, że nowe żarówki zachowują łączność ZigBee. Jeśli komuś będzie brakowało większych możliwości kontroli, w każdej chwili będzie mógł dokupić mostek.

Ceny Philips Hue Bluetooth są takie same jak w przypadku wersji Wi-Fi

Na razie Signify wprowadza do swojej oferty sześć modeli żarówek, które w pierwszej kolejności trafiły do sprzedaży w USA. W Europie mają zadebiutować jesienią.

Na razie dostępne będą żarówki Hue A19 oraz Hue GU10 w wersjach White (biała z regulacją jasności), White Ambiance (biała z regulacją jasności i temperatury) oraz White and Color Ambiance (kolorowa z regulacją jasności i barwy). Oto ceny:

  • White - 19,95 euro (ok. 80 zł);
  • White Ambiance - 29,95 euro (ok. 130 zł);
  • White and Color Ambiance - 59,95 euro (ok. 260 zł).

W 2020 roku gama produktów Hue Bluetooth ma zostać rozszerzona.

To rewelacyjna wiadomość

Zadowolonym użytkownikiem oświetlenia Hue jestem od jakichś dwóch lat. Nigdy nie zdarzyło mi się kontrolować światła będąc poza domem. Nie korzystam też z zewnętrznych apek. Oświetleniem steruję z poziomu telefonu lub - zazwyczaj - głośnika Google Home.

Spokojnie byłbym więc w stanie obejść się bez mostka. Dobrze, że Signify wreszcie poszło na rękę takim jak ja. W końcu 200 zł piechotą nie chodzi.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)