PadFone z Windowsem? Według Asusa ma to sens

PadFone z Windowsem? Według Asusa ma to sens
Jan Blinstrub

17.01.2013 15:00, aktual.: 17.01.2013 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To mogłoby być naprawdę świetne urządzenie. PadFone'y pierwszej i drugiej generacji zostały ciepło przyjęte przez rynek i nieźle ocenione przez media. Windows radykalnie zwiększyłoby ich możliwości.

Benson Lin, wiceprezes sekcji urządzeń mobilnych Asusa, powiedział "Wall Street Journal", że w rozmowach z Microsoftem Asus podniósł temat hybrydowego smartfona z Windowsem 8, który można zmienić w tablet:

Pomysł PadFone'a, telefonu i tabletu w jednym ma według mnie sens w połączeniu z Windowsem 8. Nie ma docelowego czasu realizacji, ale jesteśmy zainteresowani robieniem smartfonów z Windowsem.

Koncepcja smartfona z Windowsem, który w każdej chwili można przekształcić w tablet, a nawet w minilaptopa brzmi bardzo kusząco. Jedno hybrydowe urządzenie mogłoby służyć jako uniwersalne narzędzie do pracy w terenie. Niestety, prawdopodobieństwo, że PadFone z Windowsem trafi do sprzedaży w niedalekiej przyszłości, jest bliskie zeru.

Smartfony hybrydowe Asusa bazują na systemie Android. Po wpięciu w dok zmienia się ich interfejs oraz ustawienia, ale system działa bez zakłóceń. Windows Phone 8 jest innym środowiskiem niż Windows RT i Windows 8, więc utrzymanie płynnego działania po przekształceniu smartfona w tablet byłoby niemożliwe.

Windowsa Phone 8 wiele jednak łączy z Windowsem RT i na Microsoft Technology Summit nieoficjalnie powiedziano nam, że wersja systemu dla smartfonów będzie ewoluować w stronę RT. Gdyby powstało jedno środowisko dedykowane układom ARM, droga do tworzenia hybrydowych smartfonów byłaby otwarta.

Być może słowa Bensona Lin można traktować jak zapowiedź integracji obu systemów, która nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Ostatecznie PadFone z Windowsem nie byłby tematem rozmów, gdyby nie było możliwe jego wyprodukowanie. Producenci korzystający z rozwiązań Microsoftu mają także większą wiedzę na temat strategii rozwoju Windowsa niż opinia publiczna.

Warto jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół – Benson nie mówił o Windowsie RT, tylko o Windowsie 8. Być może Lin nie miał wcale na myśli konkretnej wersji systemu i był to po prostu skrót myślowy. Jeśli jednak naprawdę w przyszłości miałoby powstać urządzenie z pełnym Windowsem, oznaczałoby to dość radykalną zmianę w strategii Microsoftu. Na tyle radykalną, że – według mnie – jest ona mało prawdopodobna.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także