Sprzedaż Apple Watcha ruszyła, więc Pebble stał się niechcianym konkurentem? [Aktualizacja]

Strona głównaSprzedaż Apple Watcha ruszyła, więc Pebble stał się niechcianym konkurentem? [Aktualizacja]
24.04.2015 14:09
Pebble
Pebble
Konrad Błaszak
Konrad Błaszak

Jak wiecie, Apple wszedł już na rynek inteligentnych zegarków, ale nie da się ukryć, że zrobił to dość późno. Klienci od dawna mogą wybierać spośród wielu dostępnych smartwatchy, ale ostatnie działania producenta z nadgryzionym jabłkiem w logo pokazują, że taki stan rzeczy przestał mu odpowiadać.

Na końcu wpisu znalazła się aktualizacja

Apple wystartował dziś ze sprzedażą swojego zegarka i oczywiście przyniosło to szereg zmian na tym rynku. Samsung zapowiedział kolejnego przedstawiciela z serii Gear, a deweloperzy tworzący aplikacje na iOS wspierające konkurencyjne produkty dostali od Apple'a ostrzeżenie.

Na forum skupiającym ludzi powiązanych z zegarkiem Pebble, deweloper odpowiadający za aplikację SeaNav US podzielił się wiadomością, jaką dostał od giganta z Cupertino.

Zauważyliśmy, że Twoja aplikacja lub jej opis zawiera nieodpowiednie informacje. W związku z planami dotyczącymi kompatybilności platformy, odniesienia do innych systemów są w App Storze nieodpowiednie.

W szczególności opis aplikacji deklarujący wsparcie dla Pebble.

Jest to oczywiście w zgodzie z zasadami App Store'a, które mówią, że zabronione jest wspominanie o konkurujących platformach. Pebble przez długi nie był uznawany za rywala, ponieważ Apple nie miał w swojej ofercie inteligentnego zegarka. Teraz to się zmieniło i nowa wersja aplikacji SeaNav US, z którą przez niemal 2 lata Apple nie miał żadnych problemów, nie została dopuszczona do App Store'a.

Co najciekawsze, regulamin jak i cenzor Apple'a wyraźnie wskazują na to, że problemem nie jest zapewnienie kompatybilności samo w sobie, a jedynie informowanie o tym użytkowników w opisie aplikacji. W teorii wszystko jest zatem w porządku, ale w praktyce jest to potężny cios wymierzony w Pebble'a, bo przecież użytkownicy zegarków będą mieli trudności ze znalezieniem stosownych apek. Nie da się nie zauważyć, że Apple po prostu walczy z konkurencją przy użyciu środków, które ma pod ręką.

Pebble Steel
Pebble Steel

Pierwsze prognozy dotyczące sprzedaży Apple Watcha pokazują, że ludziom przypadł do gustu ten zegarek i nic dziwnego, że firma z Cupertino zaczęła walczyć z konkurencją. Zastanawiające jest teraz tylko to, jak poradzą sobie deweloperzy i czy sam Apple w przyszłości będzie przepuszczać aplikacji wspierające konkurencję, których opisy nie będą o tym wspominać.

Warto przypomnieć, że według ostatnich przecieków, Google pracuje już nad zapewnieniem kompatybilności platformy Android Wear z iOS-em. W obliczu losów Pebble'a przyszłość tego rozwiązania stoi jednak pod wielkim znakiem zapytania.

Aktualizacja

Według informacji, które od Apple'a uzyskał serwis Wired, pracownik firmy popełnili błąd, a Apple nie zamierza blokować aplikacji związanych z zegarkiem Pebble. Sprawa jest jednak dziwna, bo ten "błąd" dotknął nie tylko deweloperów SeaNav US, a cenzorzy w swoich uzasadnieniach wyraźnie podkreślali, że wspominanie o kompatybilności z Pebble'em jest niedopuszczalne. Ciężko zatem stwierdzić, czy rzeczywiście był błąd, czy może firma z Cupertino zmieniła nagle swoją politykę pod wpływem opinii publicznej. Najistotniejsze jest jednak to, że wszystkie produkty, które nie zostały zaakceptowane z tego powodu, wrócą do App Store'a.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)