Phone Drive – recenzja

Phone Drive – recenzja

Phone Drive – recenzja
Zbyszek Kowal
24.10.2011 07:00, aktualizacja: 24.10.2011 09:00

Czy iPad lub iPhone może służyć za przenośny pendrive? Może. Czy urządzenia z iOS-em na pokładzie w prosty i łatwy sposób pozwalają na taką funkcjonalność? Niestety, nie. Na szczęście w App Store jest kilka programów, które ułatwiają takie rzeczy. Poznajcie zatem rewelacyjną aplikację Phone Drive.

Oczywiście przed nikim nie odkryję Ameryki, jeżeli powiem, że programów pozwalających zamienić iPhone’a lub iPada w pendrive’a jest w App Store dość dużo. Bohater dzisiejszej recenzji wydaje się jednak idealnym kandydatem do objęcia prowadzenia w tej kategorii. Dawno nie miałem do czynienia z tak funkcjonalną i użyteczną aplikacją.

Phone Drive, jak sama nazwa wskazuje, to aplikacja zamieniająca iPada lub iPhone’a (program uniwersalny) w przenośny dysk. Dzięki niej można zapisać w pamięci urządzenia dowolny rodzaj pliku, a następnie skopiować go na inny komputer lub urządzenie.

Zamień iPhone’a w pendrive’a

Komunikacja pomiędzy aplikacją a komputerem może odbywać się na trzy różne sposoby. Pierwszym i najwygodniejszym jest sieć Wi-Fi. Jeżeli urządzenie oraz komputer pracują w tej samej sieci, to po wpisaniu specjalnego adresu w przeglądarce (wykorzystuje on indywidualną nazwę urządzenia) otrzymujemy dostęp do panelu, za pomocą którego możemy pliki kopiować, przenosić lub usuwać.

Obraz

Pliki można wrzucać do katalogów lub zostawić luźno w nieładzie. Program oferuje całkiem rozbudowane filtry sortowania oraz wyszukiwarkę kontekstową. Nieważne zatem czy przegląda się zawartość na komputerze, czy też na urządzeniu. Porządek lub bałagan zależy tylko i wyłącznie od humoru użytkownika.

Za pomocą Wi-Fi można również skonfigurować połączenie przy wykorzystaniu klientów FTP. Aplikacja poda również dane niezbędne do zalogowania się na urządzeniu. Zdecydowanie jednak polecałbym panel przez WWW, w którym wystarczy z pulpitu przeciągnąć wybrany plik do przeglądarki.

Obraz

Kolejnym sposobem na synchronizację urządzenia z komputerem jest iTunes. Po uruchomieniu programu Apple’a w zakładce programy można dorzucać kolejne pliki do pamięci. Niestety, rozwiązanie to ma jedną wadę. Tutaj nie możemy nic skasować, ani też dodawać masowo plików całymi katalogami.

Uniwersalna aplikacja dla urządzeń z iOS

Trzecia funkcja to możliwość połączenia się dwóch urządzeń (np. iPhone’a z iPadem) za pomocą Bluetootha i przesłanie plików pomiędzy nimi. Oczywiście na obu urządzeniach uruchomiony musi być Phone Drive. Na szczęście aplikacja jest programem uniwersalnym, więc zakupując ją raz, nie potrzebujemy robić tego ponownie dla innego urządzenia.

Obraz

Tyle jeżeli chodzi o samą funkcjonalność przenoszenia i kopiowania plików. Na tym jednak nie koniec zalet tej aplikacji. Niemal większość materiałów, jakie wrzuca się do pamięci, można natychmiast odtwarzać wewnątrz aplikacji. Wrzucone filmy, muzykę, pliki tekstowe czy projekty z pages uruchamia się tylko jednym stuknięciem w ikonę pliku.

Co ciekawe, jeżeli dla przykładu mp3 wrzucono do jednego katalogu, to program w łatwy sposób pozwoli odsłuchać całą zawartość play listy, z możliwością przewijania i przeskakiwania do następnego utworu. Do tego celu specjalnie stworzono miniodtwarzacz wewnątrz programu. Do szybkiej i podręcznej pracy na plikach muzycznych w zupełności wystarcza.

Obraz

Phone Drive obsługuje takie formaty plików video jak MP4, MOV, MPV oraz M4V. Nie jest to zawrotna liczba, ale i tak większość filmów w formatach mobilnych to właśnie wspomniane rozszerzenia.

Pakowanie plików i przeglądarka WWW

Pewnym urozmaiceniem jest możliwość spakowania do pliku zip wybranych uprzednio materiałów, jak również ich wypakowanie. Dzięki takiej funkcji niepotrzebny jest dostęp do komputera, aby pobrane z Sieci pliki przygotować do pracy z programem.

Obraz

Skoro mowa o pobieraniu, to warto dodać, że aplikacja firmy Eightythree Technology może pochwalić się również wbudowaną przeglądarką stron WWW. Można zatem zapisać w pamięci urządzenia dowolny plik z Sieci!

Nie polecam jednak zabawy w przeglądanie stron WWW, po pewnym czasie pasek z adresem nie odświeża się i wpisanie kolejnych adresów witryn staje się prawie niemożliwie. Nie jest to z pewnością zamierzona funkcjonalność. Najprawdopodobniej błąd, który pojawił się po najnowszej aktualizacji. Znacznie lepiej spisuje się za to podręczny pasek, w którym można podać dokładny adres pliku na serwerze.

Obraz

Ciekawostką z pewnością będą opcje tworzenia nowych plików wewnątrz aplikacji. Jeżeli zajdzie potrzeba szybkiego zanotowania czegoś, to do dyspozycji są trzy sposoby. Pierwszym z nich jest stworzenie pliku tekstowego (można pobawić się wielkością czcionki), drugim sposobem jest nagranie wiadomości głosowej, a trzecim filmiku wideo. Tak, w Phone Drive znajdziecie prosty edytor tekstów oraz rejestrator dźwięku i wideo!

Dane zabezpieczone hasłem

Każdy plik zapisany w aplikacji można wysłać w dowolne miejsce na świecie za pomocą e-maila. Oczywiście, pod warunkiem że wcześniej mieliście skonfigurowaną pocztę. Aplikacja pozwala również na komunikację z Twitterem lub wysłanie SMS-ów. Docelowo z linkiem do programu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby treść komunikatu edytować.

Obraz

Na koniec bardzo dobra informacja dla tych, którzy mają coś do ukrycia. Jeżeli tylko macie ochotę, aplikację można zabezpieczyć czterocyfrowym kodem podawanym w momencie inicjalizacji programu. Nikt nie będzie w stanie dowiedzieć się, co trzymacie w środku. Warto dodać, że zapisane w aplikacji pliki nie są widoczne na iPadzie lub iPhonie nigdzie indziej. Dla przykładu, plików mp3 nie da się odtworzyć w natywnej aplikacji tabletu.

Przyznam szczerze, że Phone Drive to obecnie aplikacja numer jeden na moim urządzeniu. Dla mnie - praktycznie bez żadnych wad. Przyjemne, przejrzyste, intuicyjne narzędzie do przenoszenia i archiwizowania plików. W zupełności wystarcza mi do tego, do czego do tej pory służył mi pendrive.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że miejsce trzeba dzielić z aplikacjami. W moim przypadku programy i gry zabierają 80 procent całego miejsca, więc na dysk przenośny nie pozostaje zbyt wiele pamięci. Jeżeli szukaliście dobrego rozwiązania dla Waszych iPadów lub iPhonów, to warto rozważyć kandydaturę Phone Drive.

Aplikację można pobrać z App Store w cenie dwóch dolarów amerykańskich. W tej chwili jest 50% obniżka, z której warto skorzystać. Zanim jednak wydacie pieniądze, polecam również zapoznanie się z darmową i okrojoną wersją lite.

Obraz

[plus] Przejrzysty interfejs

[plus] Mnóstwo dodatkowych funkcji

[plus] Zabezpieczenie hasłem

[minus] Drobne błędy w przeglądarce

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)