Photoshop na iPada już jest. Cena? Absurdalnie wysoka

Photoshop na iPada już jest. Cena? Absurdalnie wysoka

Photoshop na iPada już jest. Cena? Absurdalnie wysoka
Miron Nurski
04.11.2019 13:11, aktualizacja: 04.11.2019 14:11

Ponad rok po pierwszych zapowiedziach Photoshop na iPada doczekał się swojej premiery. Czy warto było czekać? Można mieć do do tego poważne wątpliwości.

Nowa aplikacja Adobe jeszcze przed premierą wzbudzała niemałe kontrowersje. Apka początkowo była zapowiadana jako "prawdziwy Photoshop", ale z czasem - pod wpływem krytyki pierwszych testerów - twórcy zmienili narrację. Nagle okazało się, że nie jest to narzędzie porównywalne funkcjonalnie z wersją desktopową, "bo nie tego chce klient".

W mojej ocenie określenie "nie tego chce klient" pasuje jednak do czegoś innego. Do ceny.

Photoshop na iPada już w App Storze. Kosztuje 47,99 zł miesięcznie

Powiedzieć, że jest drogo, to nie powiedzieć nic. Dla porównania fotograficzny plan Creative Cloud, który obejmuje desktopowego Photoshopa, Lightrooma i 20 GB w chmurze, startuje z poziomu 12,29 euro, czyli ok. 52 zł.

Tak, dobrze czytacie - standardowy plan CC nie uwzględnia apki na iPada. Pojedyncza apka na tablety wymaga opłacenia dodatkowego abonamentu, którego wysokość jest przy okazji niewiele niższa niż podstawowego planu dla fotografów.

Obraz

Warto w tym miejscu odnotować, że konkurencyjna i bardzo udana aplikacja Affinity Photo, która także pozwala na zaawansowaną edycję plików PSD, wyceniona jest na jednorazowe 94,99 zł. To mniej niż dwumiesięczny abonament na Photoshopa.

W związku z tym Photoshop na iPada skierowany jest raczej tylko dla najbardziej zagorzałych fanów apki Adobe, którym zależy na możliwości obróbki grafiki na tablecie. Przy czym ci mogą być zawiedzeni ograniczoną funkcjonalnością nie tylko względem wydania desktopowego, ale i wspomnianego Affinity Photo.

Photoshop na iPada: przynajmniej lista kompatybilnych modeli nie rozczarowuje

Photoshop był przed rokiem prezentowany podczas premiery najnowszego iPada Pro, więc istniały obawy, że będzie on współpracował jedynie z najmocniejszymi tabletami w ofercie Apple'a. Tak jednak nie jest.

Lista kompatybilnych modeli wygląda tak:

  • iPad 5. generacji lub nowszy;
  • iPad mini 4 lub nowszy;
  • iPad Air 2 lub nowszy;
  • iPad Pro (wszystkie wersje).

Photoshopa można uruchomić nawet na staruszkach z 2014 i 2015 roku, pod warunkiem, że działają pod kontrolą iPadOS-u. Dodatkowo apka obsługuje obie generacje rysika Apple Pencil.

Apkę można pobrać z App Store'a. Na użytkowników czeka darmowy miesiąc próbny.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)