Pikoprojektor w smartfonie. Czy to się sprawdza?

Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam
Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam
Adam Bialic

19.10.2012 16:00, aktual.: 26.02.2020 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pikoprojektor w telefonie brzmi futurystycznie, jednak takie urządzenia istnieją. Sprawdziliśmy, ile taki wynalazek jest warty.

Czy projektor w telefonie ma w ogóle sens? Dodatek wydaje się ciekawy, ale na co dzień zupełnie nieprzydatny… Czy rzeczywiście? Po kilku godzinach spędzonych z Samsungiem Galaxy Beam postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw jednak wyjaśnijmy, czym jest rzutnik.

Co to jest rzutnik?

Rzutnik to urządzenie ze specjalnym układem optycznym, które służy do wyświetlania obrazu na jakiejś powierzchni. Najczęściej jest to dedykowany materiał lub odpowiednio pomalowana ściana. Taki rzutnik pozwala na uzyskanie względnie dużej przekątnej wyświetlanego obrazu.

Jak się sprawuje rzutnik w telefonie?

Jakiś czas temu wymogłem na Mateuszu zamówienie Samsunga Galaxy Beam do testów i mimo początkowej niechęci ostatecznie się zgodził. Niefortunnie urządzenie trafiło do nas akurat wtedy, gdy testowałem innego smartfona, więc zgodnie z zasadami panującymi w redakcji nie mogłem się nim zająć. Nie przeszkodziło mi to jednak w podebraniu Beama chociaż na kilka godzin.

Dlaczego tak bardzo mi na tym zależało? Miałem chwilę z Galaxy Beamem podczas targów MWC w Barcelonie i było to jedno z urządzeń, które zapadło mi w pamięć. Pomysł projektora, choć nie nowy, wydaje mi się bardzo intrygujący. Poza tym mogłem się trochę pobawić miniprojektorem Philipsa, który przewinął się przez naszą redakcję i udowodnił, że małe urządzenia tego typu mają rację bytu.

Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam
Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam

Pominę kwestię tego, jakim Beam jest smartfonem. Dowiecie się tego z testu Mateusza. Mnie interesuje tylko pikoprojektor, którego specyfikacja prezentuje się następująco:

  • rozdzielczość nHD 640 x 360;
  • jasność lampy 15 lumenów;
  • wyświetlanie obrazu do 50 cali bez utraty jakości, możliwe do 70 cali.

Dzień

Obraz w oświetlonym pomieszczeniu
Obraz w oświetlonym pomieszczeniu

Możliwe jest również wykorzystanie aparatu do prezentowania przedmiotów albo dokumentów, które podstawimy pod urządzenie. Jest to dość słabo przemyślane, ponieważ żeby obraz był dobrze widzialny, w pomieszczeniu powinien panować mrok. Co oczywiste, w takich warunkach kamera odmawia skutecznej pracy, a włączenie doświetlenia LED jest niemal niemożliwe (jedynym, co na to pozwala, jest rozpoczęcie nagrywania wideo w aplikacji fotograficznej).

Obraz w cieniu
Obraz w cieniu

Fajnymi dodatkami są narzędzia pozwalające rysować po ekranie, a także wyświetlać kursor. Mimo kilku zalet to jednak nie jest urządzenie, które można polecić do takich zastosowań. Przeszkadza przede wszystkim niewielka jasność lampy, która jest zwyczajnie za słaba, żeby działać w jasnym pomieszczeniu. Całkowite zacienienie możliwe jest jedynie w specjalnie przygotowanych salach, które przeważnie wyposażone są w duże projektory.

Wieczór

Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam
Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam

Wygodne ustawienie smartfona projektorem do góry zapewnia podstawka-ładowarka. Ten element mógłby być lepiej przemyślany. Obok ładowania dodatkowej baterii przydałoby się złącze, które podtrzymywałoby akumulator w smartfonie.

Takie efekty zasługują jednak na lepszą jakość wyświetlania
Takie efekty zasługują jednak na lepszą jakość wyświetlania

Sam obraz w mroku nocy jest dość dobry, nie należy się jednak spodziewać jakości kinowej. Dlatego też odradzałbym nastawianie się na oglądanie hollywoodzkich hitów z masą efektów specjalnych. To urządzenie bardziej się nadaje do komedii czy jakichś innych mało widowiskowych tytułów.

Podsumowanie

[solr id="komorkomania-pl-120287" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5622,nokia-lumia-920-dla-mnie-ideal-pierwsze-wrazeniawideo" _mphoto="nokia-lumia-920-1-120287-26c31d8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2852[/block]

Zupełnie jednak innym pytaniem jest, czy zapłaciłbym za taki dodatek ok. 1000 zł (smartfon o podobnych podzespołach wart byłby mniej więcej 800 zł, a po odjęciu tej wartości od ceny Beama wychodzi właśnie taki koszt projektora). Odpowiadam, że nie ma takiej możliwości. Wybrałbym nawet słabego smartfona i dużo lepszy produkt, jakim jest wspomniany na początku mobilny projektor Philipsa.

Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam
Czy projektor w telefonie ma sens? Samsung Galaxy Beam

Galaxy Beam jest fajny jako ciekawostka, pewien eksperyment Samsunga mający powiedzieć, czy pikoprojektory się przyjmą. Jeśli taki dodatek znalazłby się w mocniejszym urządzeniu, a cena nie byłaby obciążona tzw. podatkiem od nowości, to pierwszy pobiegłbym do sklepu (nawet jeśli miałbym spędzić noc w kolejce ;P ).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także