Pierwsza prezentacja BlackBerry 10 [wideo]

Pierwsza prezentacja BlackBerry 10 [wideo]

BlackBerry 10 Dev Alpha (fot. crackberry.com)
BlackBerry 10 Dev Alpha (fot. crackberry.com)
Paweł Żołyniak
25.09.2012 18:50, aktualizacja: 25.09.2012 20:50

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych nowym systemem operacyjnym kanadyjskiej firmy Research In Motion. Serwis Crackberry miał możliwość przyjrzenia się z bliska BlackBerry OS 10.

Redaktorzy CrackBerry opublikowali pierwszy hands-on nowego telefonu dla deweloperów oraz samego systemu BlackBerry. Pierwsze urządzenie przeznaczone dla programistów cieszyło się tak dużym powodzeniem, że 5 tysięcy egzemplarzy okazało się niewystarczające.

BlackBerry 10 Dev Alpha B, bo tak nazywa się nowy model, ma mieć specyfikację zbliżoną do pierwszych smartfonów dla końcowych klientów. Niestety, pełna specyfikacja nie została jeszcze opublikowana - wiemy jedynie, że bateria ma pojemność 1800mAh.

Pierwszy model dla deweloperów działał pod kontrolą PlayBook OS. Dev Alpha B jest pierwszym telefonem, który oficjalnie opiera się na BlackBerry 10. Co prawda jest to wersja okrojona z wielu funkcji, a sam system w dalszym ciągu znajduje się w fazie testów, ale możemy zobaczyć wiele nowości.

BlackBerry 10 Hands-On Demo

Na pierwszym filmiku Kevin Michaluk z CrackBerry zaprezentował m.in. mechanizm odblokowania telefonu, home screen, BlackBerry Hub oraz Quick Settings. Nowy BlackBerry czerpie, co najlepsze z innych systemów, poza tym zawiera wiele unikalnych rozwiązań Kanadyjczyków.

Świetnym przykładem jest BlackBerry Hub, który zwiększa możliwości starszej skrzynki wiadomości. Oprócz e-maili, wiadomości z BlackBerry Messengera i wiadomości tekstowych zbiera również powiadomienia systemowe i aktualności z portali społecznościowych, jak Facebook, Twitter i LinkedIn.

Widać, że Kanadyjczycy mocno inspirowali się interfejsem Swipe UX z Nokii N9. Ich nowy system kładzie nacisk na łatwą obsługę za pomocą jednej dłoni. Michael Clewley z RIM wyjaśnił podstawy interfejsu Flow UI.

BlackBerry 10 Dev Alpha B Walk Through

Twórcy Flow UI, oprócz wykorzystania dotykowych gestów do zarządzania i nawigacji, postanowili przenieść większość opcji na dolny pasek. Ma to znacząco ułatwić korzystanie z aplikacji za pomocą kciuka. Podobne rozwiązanie znajduje się chociażby w Windows Phone 7.

Inspirację systemem Microsoftu można zauważyć również przy Active Frames. Aplikacje w BlackBerry 10 po zminimalizowaniu mogą dostarczać dodatkowych informacji z poziomu home screenu. Bardzo podobnie jak kafelki z nowych mobilnych Windowsów.

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony interfejsem BlackBerry 10, jednak w dalszym ciągu mam mieszane uczucia wobec tego systemu. Kanadyjczycy wykonali krok w dobrą stronę, tworząc Flow UI oraz adaptując QNX, jednak będzie im trudno odbudować dawną pozycję na rynku. Wielu ich użytkowników już teraz przeszło na konkurencyjne platformy i RIM będzie potrzebował mocnej kampanii marketingowej, aby sprzedać swoje telefony. Premiera BlackBerry 10 ma odbyć się w pierwszym kwartale 2013 roku.

Źródło: crackberry.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)