iPhone 6s i 6s Plus - co poprawiono, a co zepsuto? Pierwsze opinie o smartfonach Apple'a

iPhone 6s i 6s Plus - co poprawiono, a co zepsuto? Pierwsze opinie o smartfonach Apple'a

iPhone 6s
iPhone 6s
Źródło zdjęć: © Apple
Konrad Błaszak
23.09.2015 08:39, aktualizacja: 23.09.2015 10:39

Sprzedaż iPhone'a 6s rozpocznie się dopiero 25 września, ale smartfon trafił już do pierwszych recenzentów. Co o nim sądzą?

Ekipa Wall Street Journal zdążyła się już podzielić opinią o nowych smartfonów. Swoje ogólne wrażenia spisała Joanna Stern, która zaczęła od słów:

iPhone 6s to... iPhone. Najlepszy iPhone jaki powstał do tej pory.

Po chwili dodała też, że wygląda dokładnie tak samo jak urządzenie sprzed roku i zmiany to jedynie szereg nowych funkcji oraz dodatkowy, różowy wariant. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to poprzednie smartfony Apple'a wprowadziły najwięcej nowości. Niestety największy problem szóstek nadal nie został poprawiony:

Model 6s z 4,7-calowym ekranem wytrzyma do końca dnia, ale dla średnio i bardzo wymagających użytkowników dotrwanie do nocy będzie prawdziwym wyzwaniem. Wygląda też na to, że poziom baterii spada szybciej niż w mojej "6", ponieważ intensywnie korzystałam z możliwości nowego modelu jak chociażby "Live Photos". Większy, 5,5-calowy wariant 6s Plus wytrzymywał dłużej i on wydaje się lepszym wyborem dla wymagających użytkowników, którzy chcą mieć jeszcze trochę baterii pod koniec dnia.

iPhone 6S Plus oraz 6S
iPhone 6S Plus oraz 6S© Apple

Najgorszą wiadomością jest to, że w stosunku do szóstek bateria nie uległa poprawie. Wręcz przeciwnie - jest gorzej - i to mimo tego, że iOS 9 jest znacznie bardziej energooszczędny od poprzednich wersji systemu. Może i jest, ale - jak widać - w przypadku modelu 6s na niewiele się to zdaje, gdyż mimo wszystko ma on fizycznie mniejszą baterię niż poprzednik. Podczas przeglądania internetu model 6s (8 godzin pracy) okazał się słabszy od szóstki o 20 minut, a przy oglądaniu filmów różnica wyniosła godzinę.

Najgorszym z tego wszystkiego jest brak szybkiego ładowania. Stern zauważyła, że podczas gdy urządzenia topowe Samsunga ładują się w 75-90 minut, iPhone 6s potrzebuje ponad 2 godzin, a wariant z Plusem niemal 3 godzin.

Zdecydowanym plusem jest szybkość działania nowych urządzeń, które pracują pod kontrolą procesorów A9 oraz 2 GB pamięci RAM. Wszystko, - począwszy od przeglądania Facebooka i przeglądarki, przez przełączanie między aplikacjami, a kończąc na eksportowaniu filmów HD - jest dużo płynniejsze na iPhone'ach 6S. Lepiej działa także czytnik linii papilarnych.

iPhone 6S
iPhone 6S© Apple

Ogromną zmianą jest 3D Touch, co okazuje się bardzo udaną funkcją:

Na początku musiałam sobie przypominać o korzystaniu z 3D Touch, ale po dwóch tygodniach stało się to moim nawykiem.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealnie, ponieważ często nie działa tam, gdzie można się go spodziewać. Poza tym podwójne stuknięcie jest w niektórych sytuacjach po prostu szybsze.

Jeśli chodzi o aparat, to sprawdził go Geofrey A. Fowler i najlepszym podsumowaniem jest poniższy cytat:

Nadal nie znajdziecie lepszego aparatu w smartfonie niż ten w iPhonie 6s Plus, ale zmiany w stosunku do zeszłorocznych modeli - jak chociażby więcej megapikseli w przypadku zdjęć i filmów - są bardzo ciężkie do zauważenia. W niektórych ujęciach wolałem zdjęcia robione samsungami.

12-megapikselowe zdjęcia w nowych iPhone'ach są nieco ostrzejsze, ale nasycenie kolorów jest takie samo, jak w wypadku poprzedniej generacji (mimo matrycy tej samej wielkości). Zastosowanie większej liczby pikseli ma to za inną ogromną zaletę - zaciera różnice w stosunku do konkurencji, ponieważ - nie da się ukryć - na papierze kilkanaście Mpix wygląda dużo lepiej niż 8. W stosunku do 12 Mpix już nie czuć aż takiej różnicy.

iPhone 6S vs iPhone 6
iPhone 6S vs iPhone 6© wsj.com

Duża zmiana w porównaniu z telefonami Samsunga widoczna jest podczas robienia zdjęć nocnych. Geofrey niemal zawsze preferował fotografie zrobione Note'em 5, które miały mniej szumów i były ostrzejsze. Na minus produktu Samsunga zaliczył jednak to, że miały one żółtawy odcień. Poniżej możecie zobaczyć porównanie możliwości tych urządzeń.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na plus można jeszcze zaliczyć przednią kamerkę, która ma 5 Mpix oraz nieco bardziej naturalne kolory. Jak zaznaczył sam Geofrey są one bardzo zbliżone do poprzedniej generacji, ale wydają się być nieco bardziej realne. Są one także mniej nasycone niż w Galaxy Note 5.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dwójka recenzentów zwróciła dużą uwagę na Live Photos, czyli po prostu animowane zdjęcia przypominające dobrze znane GIF-y. Według nich są one bardzo ciekawym dodatkiem, który sprawia dużo frajdy, ale zajmują nawet 2-3 miejsca niż standardowe fotografie. Dodając do tego filmy w rozdzielczości 4K wniosek jest jeden - iPhone 6s z 16 GB pamięcią wbudowaną nie ma większego sensu, ponieważ pamięci bardzo szybko zabraknie.

iPhone'y 6s są też wytrzymalsze niż zeszłoroczne modele i podczas testów stwarzały one dużo lepsze wrażenie pod tym względem. Poza tym - jak już pisałem - mają lepsze aparaty, 3D Touch oraz większą wydajność. Według recenzji Joanny Stern oprócz tych trzech lepszych elementów taka sama jest bateria oraz ekran, więc użytkownicy iPhone'ów 6 nie powinni być zazdrośni o nowe szóstki. Na zmiany w tych dwóch kwestiach trzeba będzie poczekać na iPhone'a 7, a warianty z "s" na końcu to po prostu nieco lepsze szóstki.

Źródło: Wall Street Journal (1), (2)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)