Pierwsze smartfony z Ubuntu Phone jeszcze w tym roku
07.02.2013 11:00, aktual.: 07.02.2013 12:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już pod koniec tego roku smartfony z Ubuntu mają być dostępne na dwóch rynkach, a twórcy aplikacji uzyskają dostęp do platformy jeszcze w tym miesiącu. To znacznie szybciej, niż się spodziewano, jednak pośpiech nie musi się przełożyć na lepsze efekty.
Już pod koniec tego roku smartfony z Ubuntu mają być dostępne na dwóch rynkach, a twórcy aplikacji uzyskają dostęp do platformy jeszcze w tym miesiącu. To znacznie szybciej, niż się spodziewano, jednak pośpiech nie musi się przełożyć na lepsze efekty.
W rozmowie z Wall Street Journal pomysłodawca Ubuntu Mark Shuttleworth ujawnił, że na mobilne wydanie popularnego Linuksa nie będziemy musieli zbyt długo czekać. System zadebiutuje w pierwszej kolejności najprawdopodobniej na rynku w USA, a być może również w którymś z azjatyckich krajów. To właśnie tam Canonical upatruje przede wszystkim swojej szansy na walkę z Androidem oraz iOS.
Warto przy okazji zauważyć, że w odróżnieniu od komputerów biurkowych na smartfonach użytkownicy bardzo rzadko instalują system na własną rękę. Jeśli producent Ubuntu chce więc odnieść sukces, musi najpierw przekonać do swojej platformy producentów sprzętu oraz operatorów. Wydaje się, że nie będzie to najłatwiejsze zadanie.
Android pozostanie królem?
Rynek urządzeń mobilnych jest zdominowany przez platformę Android, która również opiera się na jądrze Linuksa. Jest ona bardzo tania w wykorzystaniu, więc wydaje się, że twórcy nowoczesnych smartfonów nie będą mieli zbyt dużej motywacji, by przesiadać się na Ubuntu.
Nie jest to jednak tak oczywiste, jeśli przyjrzymy się temu, jak coraz większą władzę na rynku mobilnym skupia w swoich rękach Google. Od jakiegoś czasu koncern z Mountain View nie tylko przygotowuje oprogramowanie dla urządzeń przenośnych, ale ma również pod swoimi skrzydłami Motorolę Mobility. To z pewnością nie podoba się np. Samsungowi, którego topowe urządzenia są w pewnym sensie zależne od tego, co w przyszłości zaprezentuje wyszukiwarkowy gigant.
Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że na zderzenie z rynkiem Ubuntu będzie musiało czekać co najmniej do początku 2014 roku. Ze względu jednak na to, że prace nad platformą przebiegają znacznie szybciej, niż planowano, kolejny mobilny Linux może pokazać, na co go stać, nieco wcześniej.
Czy Canoncial zdoła przekonać do siebie duże koncerny, które nie chcą być tak mocno uzależnione od Google'a? Biorąc pod uwagę, że Ubuntu ma w pierwszej kolejności działać na mniej zaawansowanych smartfonach, jest duża szansa na to, że wiele firm podejmie ryzyko udostępnienia telefonów właśnie z tym systemem.
Źródło: Wall Street Journal