Pierwsze smartfony z Firefox OS zmierzają do Polski. Będzie hit?

Pierwsze smartfony z Firefox OS zmierzają do Polski. Będzie hit?01.07.2013 13:44
fot. fastcodesign.com
fot. fastcodesign.com

Mozilla poinformowała dziś na swoim oficjalnym blogu, że jest gotowa do wprowadzenia na rynek pierwszych smartfonów pracujących pod kontrolą oczekiwanego od dłuższego czasu systemu Firefox OS. Co istotne, jednym z pierwszych krajów, w których zadebiutują słuchawki, ma być Polska.

Mozilla poinformowała dziś na swoim oficjalnym blogu, że jest gotowa do wprowadzenia na rynek pierwszych smartfonów pracujących pod kontrolą oczekiwanego od dłuższego czasu systemu Firefox OS. Co istotne, jednym z pierwszych krajów, w których zadebiutują słuchawki, ma być Polska.

Głównymi partnerami Mozilli są firmy Deutsche Telekom i Telefónica, i to właśnie do ofert tych operatorów Firefox Phone'y trafią jeszcze w tym tygodniu. W pierwszej kolejności pojawią się one zatem m.in. w Niemczech, Hiszpanii i w Ameryce Południowej. Już dziś wiadomo, że nasz kraj został ujęty w drugim cyklu rynkowych premier.

Jak mówi Claudia Nemat, członek zarządu, Europe and Technology, Deutsche Telekom:

Cieszymy się na nadchodzącą premierę urządzeń z Firefox OS w Polsce z Deutsche Telekom. Wprowadzenie na rynek europejski pierwszych smartfonów z Firefox OS jest ważnym krokiem ku większej innowacyjności i konkurencyjności różnych środowisk operacyjnych. Polegamy na otwartych platformach, ponieważ chcemy dać naszym klientom wolność wyboru.

Nacisk na polski rynek nie powinien zresztą nikogo dziwić, bo Firefox OS ma wszelkie warunki do tego, by podbić serca Polaków. Mozilla będzie miała ułatwione zadanie, ponieważ marka Firefox cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością; podczas gdy na globalnym rynku dzieli i rządzi Chrome, w Polsce najpopularniejszą przeglądarką wciąż jest Firefox. Tak wynika z najnowszych badań (czerwiec 2013) przeprowadzonych przez firmę Gemius.

Popularność przeglądarek internetowych w Polsce (fot. Gemius)
Popularność przeglądarek internetowych w Polsce (fot. Gemius)

Rozpoznawalność logo Firefoksa szacuje się na poziomie 90%, o czym wspominał już kiedyś Paweł. To oznacza, że nawet przy zerowej kampanii promocyjnej miliony Polaków dostrzegą w salonach operatorów produkty doskonale znanej im marki. Na tym polu inne raczkujące systemy, takie jak Ubuntu Phone, Sailfish OS, pozostaną daleko w tyle.

Mocnym argumentem z pewnością będą także ceny nadchodzących słuchawek. Sieć Telefónica informuje za pośrednictwem Twittera, że już jutro wprowadzi do sprzedaży w Hiszpanii model ZTE Open, który został wyceniony jedynie na 69 euro (ok. 300 zł), i to bez abonamentu. Warto również zaznaczyć, że znaczna część tej kwoty (30 euro) znajdzie się na prepaidowym koncie użytkownika.

[solr id="komorkomania-pl-161804" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://pawelzolyniak.komorkomania.pl/3570,nie-tylko-android-i-ios-firefox-os-czyli-open-source-moze-byc-atrakcyjny" _mphoto="1672043-slide-ffx-16-fox-e593dcc.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3984[/block]

Poza tym specyfikacja tego modelu (Snapdragon S1, 3,5-calowy ekran 480 x 320, aparat 3,2 Mpix) nie jest aż tak tragiczna jak na tę półkę cenową. Producent podkreśla, że platforma Firefox OS została zoptymalizowana pod kątem budżetowych podzespołów, więc tego typu smartfony powinny radzić sobie lepiej z wykonywaniem podstawowych czynności niż tanie Androidy. Jeśli zatem ceny tych słuchawek na polskim rynku będą podobne, to zapowiada się prawdziwy hit. W Polsce w pierwszej kolejności pojawi się Alcatel One Touch Fire, który ma być dostępny w T-Mobile. Więcej o obu modelach dowiecie się z tego wpisu.

Kiedy możemy się spodziewać pierwszych Firefox Phone'ów w naszym kraju? Tego na razie nie wiadomo. Mozilla zdradza jedynie, że nie będzie trzeba zbyt długo czekać.

Źródło: MozillaGemiusCo.Design

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)