Pierwszy Samsung Galaxy Note, czyli ni smartfon, ni tablet [Podróż w czasie]

Pierwszy Samsung Galaxy Note, czyli ni smartfon, ni tablet [Podróż w czasie]

Pierwszy Samsung Galaxy Note, czyli ni smartfon, ni tablet [Podróż w czasie]
Miron Nurski
27.04.2019 12:27, aktualizacja: 27.04.2019 14:27

Dziś cofamy się do roku 2011, czyli czasu, gdy na rynek trafił Galaxy Note pierwszej generacji.

"Ale to nie telefon. TO JUŻ CHYBA TABLET!".

"Sam telefon super, ale to kolos jakiś".

"Zrobiłem z kartki papieru mockup tego telefonu (?) i muszę przyznać, że trochę - jak by to powiedzieć - nie czułbym się pewnie rozmawiając przez coś takiego".

"Jeszcze trochę i nie rozpoznam na ulicy, czy ktoś ma tablet, czy smartfon".

"To takie coś jak świnka morska - ni to świnka, ni to morska".

"Do jakiej kieszeni go zmieszczę? Do marynarki? Przecież nie chodzę do pracy w marynarce. Do kogo skierowany jest tak duży telefon?".

Obraz

Oto przykładowe komentarze, które w 2011 roku pojawiły się pod naszymi tekstami na temat Galaxy Note'a. Urządzenie Samsunga wywołało spore kontrowersje swoim rozmiarem.

"Smartfon? Tablet?" - pytał Samsung

Samsung Galaxy Note miał ekran 1280 x 800 o 5,3-calowej przekątnej i proporcjach 16:10. Dziś taki rozmiar ekranu nikogo nie dziwi (no, niektórzy mogliby go nazwać małym...), ale jesienią 2011 roku wyglądało to zupełnie inaczej.

Przypomnę, że mówimy o czasach, gdy najnowszy wówczas smartfon Apple'a - iPhone 4s - miał panel 3,5-calowy. W przypadku Galaxy S II było to 4,3 cala, co już wydawało się ogromnym rozmiarem. Nic więc dziwnego, że Note promowany był jako czymś pomiędzy smartfonem a tabletem.

Samsung GALAXY Note Official TV Commercial

Galaxy Note to nie tylko wielki ekran, ale i rysik S Pen

Przez ostatnie lata rysik Samsunga przeszedł długą drogę, ale już wtedy zachwycał stopniem zaawansowania.

Akcesorium stworzone we współpracy z firmą Wacom wykrywało 128 stopni nacisku, pozwalając nie tylko na precyzyjne tworzenie notatek i szkicowanie, ale i modyfikowanie plików graficznych i dokumentów czy nawet granie w gry. Specjalna wersja preinstalowanej gry logicznej "Crayon Physics Deluxe" pozwalała na bardziej precyzyjną interakcję właśnie z uwagi na reagowanie na nacisk.

Samsung Galaxy Note rozchodził się jak świeże bułeczki i zmienił rynek smartfonów

Koreańczycy nigdy nie ukrywali, że pierwszy Galaxy Note był tylko eksperymentem, dlatego duża popularność urządzenia prawdopodobnie zaskoczyła ich samych. W sierpniu 2012 - 10 miesięcy po starcie sprzedaży na pierwszych rynkach - Samsung chwalił się 10 milionami dostarczonych sztuk. Na przeszkodzie nie stanął ani kontrowersyjny rozmiar, ani wysoka jak na ówczesne standardy cena (w Polsce 2599 zł).

Warto również przypomnieć, że w tamtych czasach Samsung stawiał dopiero pierwsze poważniejsze kroki w USA. Na tamtejszym rynku Note zadebiutował z 4-miesięcznym opóźnieniem.

Pojedyncze 5-calowce trafiały na rynek już wcześniej, ale dopiero Samsungowi udało się spopularyzować nową kategorię produktów, nazywaną wtedy phabletami. Ostatecznie nawet Apple, który przed dużymi ekranami wzbraniał się rękami i nogami, w 2014 roku pękł i wprowadził iPhone'a 6 Plus, będącego bezpośrednią odpowiedzią na serię Note.

Od tamtej pory wiele się zmieniło

Oto jak wygląda pierwszy Galaxy Note przy Galaxy Nocie 9 z zachowaniem skali:

Galaxy Note i Galaxy Note9
Galaxy Note i Galaxy Note9
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)