PKP wypuściło nową aplikację kolejową. Ma jedną przewagę nad konkurencją

PKP wypuściło nową aplikację kolejową. Ma jedną przewagę nad konkurencją

PKP.appka to nie tylko wyszukiwarka połączeń
PKP.appka to nie tylko wyszukiwarka połączeń
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski
04.01.2023 09:12, aktualizacja: 04.01.2023 17:21

PKP.appka to oficjalna aplikacja stworzona przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Czym różni się od wielu alternatyw?

PKP.appka - podobnie jak wiele tego typu aplikacji - zawiera wyszukiwarkę połączeń kolejowych z opcją kupowania biletów. Funkcja ta została jednak tymczasowo zintegrowana z modułem Bilkom, więc zakup biletu wymaga na razie opuszczenia aplikacji i przejścia przez cały proces z poziomu przeglądarki.

Na razie dużo ciekawiej prezentuje się inna funkcja, której - jak przekonuje PKP - w konkurencyjnych aplikacjach nie znajdziemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PKP.appka promowana jest jako "pierwszy przewodnik po dworcach"

Aplikacja zawiera rozbudowaną bazę danych na temat dworców w całej Polsce. Po wyszukaniu danego obiektu, PKP.appka wyświetla informacje na temat powiązanej z nim infrastruktury.

Mowa m.in. o restauracjach, punktach handlowych, windach, poczekalniach, przechowalniach bagażu, automatach biletowych, toaletach, stojakach rowerowych, salonikach prasowych, darmowym Wi-Fi, udogodnieniach dla niepełnosprawnych czy ewentualnych remontach.

Jak to działa? To zależy. W przypadku mojego miasta PKP.appka informuje mnie, że na dworcu głównym znajduje się restauracja. Tak naprawdę jest to jednak jedynie kawiarnia z napojami i przekąskami. Zabrakło ponadto danych na temat godzin otwarcia.

PKP.appka
PKP.appka© Licencjodawca

Z aplikacji dowiaduję się także o obecności czterech wind. Program nie precyzuje jednak, że znajdują się one jedynie przy wejściu głównym oraz - jeśli mnie pamięć nie myli - dwóch z sześciu peronów.

Dużo lepiej wygląda to choćby na przykładzie dworca Poznań Główny. W PKP.appce znalazłem tonę przydatnych informacji, w tym nawet szczegółowy cennik przechowalni bagażu czy lokalizację Paczkomatu.

PKP.appka
PKP.appka© Licencjodawca

W aplikacji znalazł się także przycisk alarmowy, który pozwala nawiązać telefoniczny lub mailowy kontakt ze służbami PKP odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Jeśli PKP.appka będzie regularnie rozwijana i uzupełniana o świeże informacje na temat dworców, już tylko z tego względu warto mieć tę aplikację na telefonie.

Muszę też pochwalić twórców za warstwę wizualną, bo program prezentuje się wyjątkowo nowocześnie i estetycznie. Sekcje poświęcone najbardziej rozpoznawalnych dworców okraszone są cieszącymi oko ilustracjami, które odzwierciedlają ich faktyczny wygląd.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)