Play Guard, czyli jak uchronić smartfona przed zagrożeniami

Play Guard, czyli jak uchronić smartfona przed zagrożeniami

PlayGuard | fot. youtube.com
PlayGuard | fot. youtube.com
Robert Malarz
14.12.2011 11:40, aktualizacja: 14.12.2011 12:40

Dla wielu osób pisanie SMS-ów i dzwonienie to dziś jedynie dodatek do pozostałych funkcji smartfonów. W ciągu ostatnich kilku lat przeszły one metamorfozę: z nieco anemicznych i ograniczonych urządzeń, na których można instalować aplikacje, przeobraziły się w pełnosprawne, kieszonkowe komputery. Niestety, wraz z nowymi możliwościami pojawiły się także niebezpieczeństwa.

W pamięci smartfona jest mnóstwo prywatnych informacji: kontakty oraz wiadomości e-mail, SMS-y, notatki i informacje o spotkaniach. Są w nim także hasła do usług sieciowych, historie tras nawigacji, przeglądanych stron i pobieranych plików, zdjęcia zrobione smartfonem lub przechowywane w chmurze. Utrata telefonu może więc przysporzyć nie lada problemów. Ale nie tylko ona.

Tak samo jak w przypadku komputerów na smartfonach pojawiło się sporo złośliwego oprogramowania. Programy z ukrytymi wirusami trafiają nawet do oficjalnych sklepów z aplikacjami. To, jakie szkody poczynią w systemie, zależy wyłącznie od pomysłowości jego twórców. Znane były przypadki przechwytywania danych, kasowania informacji lub nawet nagrywania rozmów. Aktywność niektórych może także uszczuplić zawartość portfela np. poprzez wysyłanie SMS-ów Premium czy przekazanie oszustowi haseł do bankowości elektronicznej lub numerów kart kredytowych.

Malware | mobiletoday.co.uk
Malware | mobiletoday.co.uk

Warto pamiętać o bezpieczeństwie danych przechowywanych w smartfonie. Oczywiście nie chodzi tylko o włączenie PIN-u czy ustawienie wzoru odblokowującego. Dobrze jest wykorzystać wyspecjalizowane oprogramowanie, które chroni przed złośliwym softem i skutkami utraty telefonu. Korzystanie z bankowości elektronicznej za pomocą smartfona bez odpowiedniej ochrony jest bardzo ryzykowne. W sklepach z aplikacjami znajduje się wiele mniej lub bardziej kompleksowych rozwiązań. Również niektórzy producenci udostępniają użytkownikom pakiet narzędzi poprawiających bezpieczeństwo (np. htcsense.com).

Niedawno postanowiłem skorzystać z dostępnej w sieci Play usługi Play Guard. Powstała ona przy współpracy z fińską firmą F-Secure, która ma 20-letnie doświadczenie w branży wirusów komputerowych.

Zastosowanie

Gdy okaże się, że smartfon zaginął, należy wysłać SMS z dowolnego numeru (podając odpowiednią komendę i hasło), aby go zablokować.

Co zrobić w sytuacji, gdy złodziej okaże się sprytny i natychmiast wymieni kartę SIM? Twórcy usługi przewidzieli tę możliwość: tuż po uruchomieniu z telefonu zostanie automatycznie wysłany SMS z informacją o zmianie karty (z podaniem nowego numeru telefonu) na ustalony wcześniej numer, a chwilę później dojdzie do zablokowania urządzenia.

Play Guard - Jak znaleźć zgubiony telefon

W ostateczności istnieje możliwość usunięcia danych ze zgubionego telefonu i karty pamięci, żeby nie trafiły w niepowołane ręce.

Usługa zawiera także oprogramowanie antywirusowe i zaporę sieciową (firewall), które zabezpieczają przed złośliwymi aplikacjami. Dzięki doświadczeniu firmy F-Secure wykrywanie zagrożeń działa szybko i bezproblemowo. Play Guard chroni telefon przed wirusami, programami szpiegującymi i innymi niebezpieczeństwami.

Play Guard - zabezpiecz swój telefon

Bezpieczne przeglądanie Internetu

Jak wiadomo, najpopularniejszym źródłem infekcji jest przeglądanie Internetu. Usługa odradza korzystanie z potencjalnie niebezpiecznych witryn i blokuje strony z szkodliwym kodem.

Kontrola rodzicielska

Warto też pamiętać o dzieciach. Mając Play Guard, można ustalić, jakie treści w Internecie będą dla nich dostępne. Program oferuje kilka wbudowanych schematów bazujących na wieku, ale rodzic może samodzielnie wybrać blokowane kategorie, np. hazard, czat, erotyka, narkotyki itd. Usługa umożliwia także zlokalizowanie dziecka.

Obsługa

Aby pobrać aplikację, należy wysłać SMS o treści PG2 pod numer 321. Aktywacja następuje automatycznie podczas instalacji. Przez pierwsze 21 dni jest ona dostępna za darmo, przedłużenie licencji na miesiąc kosztuje 6 zł 15 gr z VAT. Następnie w ustawieniach trzeba wprowadzić PIN zabezpieczeń oraz zaufany numer telefonu, który będzie pomocny w razie utraty własnego urządzenia.

Antywirus i Firewall instalowany jest automatycznie, użytkownik nic nie musi robić.

Aby bezpiecznie przeglądać strony internetowe, na ekranie głównym należy wybrać „ochronę przeglądania”, a następnie opcję „bezpieczna przeglądarka”. Dla pełnej ochrony powinniśmy używać przeglądarki „Chroniona Przeglądarka”. Jeśli program zaleca opuszczenie strony, można postąpić wbrew temu, klikając łącze „chcę otworzyć tę witrynę mimo to”.

Android | fot.mobiletoday.co.uk
Android | fot.mobiletoday.co.uk

Aby uruchomić ochronę rodzicielską, należy wejść kolejno w: „ustawienia”, „kontrola rodzicielska”, „grupa wiekowa” i tam wybrać „zastrzeż zawartość internetową”. Następnie trzeba określić stopień zabezpieczeń. Od tej pory dzieci nie będą miały dostępu do nieodpowiednich treści.

Szczegóły oferty oraz lista wykorzystywanych poleceń SMS i przetestowanych urządzeń dostępne są na stronie Play.

Podsumowanie

Play Guard jest rozwiązaniem kompleksowym, zawierającym wszystkie istotne elementy zabezpieczające smartfona. Usługa jest funkcjonalna i – dzięki sprawdzonemu partnerowi – wiarygodna. W wypadku rozwiązań chroniących nasze dane i bezpieczeństwo skuteczność oraz niezawodność są cechami kluczowymi – Play Guard na starcie zyskuje więc przewagę nad dużą częścią aplikacji dostępnych w sklepach.

Potencjalnych użytkowników może odstraszać miesięczny abonament (6,15 zł z VAT), jednak moim zdaniem w wypadku tego typu usług warto inwestować w możliwie najlepsze rozwiązania. W razie utraty telefonu radość z darmowej, ale działającej w ograniczonym zakresie aplikacji będzie raczej niewielka. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb: tak jak nie każdy potrzebuje rozbudowanego, płatnego programu antywirusowego na komputerze, tak nie każdy musi mieć w telefonie Play Guard. Zachęcam jednak do darmowego przetestowania usługi.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)