Play staruje z ofertą 4G LTE Ultra. Nowa sieć to same plusy

Szybkość połączenia internetowego
Szybkość połączenia internetowego
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak

08.03.2016 16:51, aktual.: 08.03.2016 17:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Play wykonał właśnie duży krok w stronę poprawienia komfortu korzystania z internetu mobilnego. Fioletowy operator wprowadził dzisiaj rozwiązanie 4G LTE Ultra.

Sieć 4,5G w Playu

Play zdecydowanie nie próżnuje, gdy idzie o rozwijanie oferty internetu mobilnego. Nie ma się co dziwić, gdyż przedstawiciele fioletowego operatora na dzisiejszej konferencji pochwalili się, że korzysta z niej już ponad 7 mln użytkowników. Szczególne znaczenie ma tu technologia LTE, która odpowiada za 58% całego ruchu internetowego sieci. To właśnie na jej ulepszaniu skupiła się obecnie Play.

Wykorzystanie technologii LTE w ruchu internetowym sieci Play
Wykorzystanie technologii LTE w ruchu internetowym sieci Play© Bartosz Dul

Użytkownicy niedawno dostali możliwość korzystania z nowych częstotliwości (2600 MHz, 2100 MHz i 800 MHz), które mają ułatwić dostęp do szybkiego internetu mobilnego tak w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Teraz firma wprowadza 4G LTE Ultra. Co kryje się pod tą nazwą?

Nowe częstotliwości LTE dostępne w sieci Play
Nowe częstotliwości LTE dostępne w sieci Play© Bartosz Dul

4G LTE Ultra, czyli większy zasięg i większa prędkość

Nowa oferta Playa powstała w oparciu o sieć 4,5G. Wykorzystana zostanie w niej agregacja co najmniej dwóch pasm częstotliwości, co przełożyć ma się nawet na 3-krotny wzrost przepustowości.

Plany Play dotyczące 4G LTE Ultra
Plany Play dotyczące 4G LTE Ultra© Bartosz Dul

4G LTE Ultra umożliwi rozszerzenie zasięgu sieci LTE sieci Play, przy jednoczesnym wzroście prędkości transmisji danych. Przedstawiciele operatora poinformowali, że może ona wzrosnąć do 262 Mb/s (32,75 MB/s). Przełoży się to na dużo szybszy streaming treści multimedialnych - materiałów wideo wysokiej rozdzielczości i plików audio wysokiej jakości. 4G LTE Ultra ma zapewnić również lepszy zasięg wewnątrz budynków (poprawienie zasięgu w dużych miastach) oraz bardziej stabilne połączenie.

Zasięg 4G LTE Ultra
Zasięg 4G LTE Ultra© Bartosz Dul

W zasięgu nowej sieci już na starcie znajduje się 79 miejscowości, które mają powyżej 10 tys. mieszkańców. W skrócie oznacza to, że z 4G LTE Ultra korzystać będzie mogło teoretycznie 31% naszej populacji. Z sieci korzystać będą mogli nowi klienci oraz ci, którzy korzystają z dostępnych aktualnie ofert abonamentowych. Konieczne jest oczywiście posiadanie urządzenia wspierającego łączność LTE-Advanced (LTE-A).

Są i nowe oferty

Play wprowadził również nowe oferty internetowe. Klienci w podstawowej opcji dostają pakiet o wielkości 50 GB miesięcznie (bez limitu przez 6 miesięcy), którego cena zależy od wybranego urządzenia - 39,99 zł (modem), 49,99 zł (przenośny router Wi-Fi), 59,99 zł (domowy router Wi-Fi), 29,99 zł (bez urządzenia). Druga opcja opcja to taryfy bez limitu danych, które zaczynają się od 49,99 zł (bez urządzenia) i 69,99 zł (z urządzeniem).

Nowe oferty Playa

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Operator w nowych ofertach promuje Alcatela Y901 i Netgeara AC810s, które za 1 zł dostępne są w ofertach odpowiednio za 69,99 zł i 89,99 zł. Play przygotować ma również zestawy łączone, w skład których wejdą laptopy, routery, smartfony i tablety. Fioletowy operator wprowadza także dodatkową ofertę, w ramach której użytkownicy będą opłacać abonament tylko, gdy w danym miesiącu korzystali z internetu mobilnego. Opłata wyniesie 10 zł miesięcznie za każdy rozpoczęty pakiet 10 GB. Wszystkie oferty dostępne będą od jutra.

Play się stara, co bardzo cieszy

4G LTE Ultra to świetny ruch ze strony Playa, ale nie chodzi to koniecznie o samo przyspieszenie internetu mobilnego. Najbardziej cieszyć powinno to, że nowa sieć zapewni bardziej stabilne połączenie, rozszerzenie zasięgu LTE oraz lepszy sygnał w budynkach, co będzie odczuwalne w większych miastach. Narzekać nie powinny osoby, które nie mogą korzystać z LTE-A w swoich smartfonach, o czym w swoim komentarzu wspomina Bartek Dul.

Nowa odsłona LTE w Play to bardzo ciekawy ruch. Operator wychodzi z konkretnymi liczbami, a prędkość tego lepszego łącza według zapewnień Playa sięga prędkości w najwyższych ofertach operatorów stacjonarnego Internetu. Na starcie oczywiście wyniki te osiągnięmy tylko w największych miastach, ale niewątpliwie Play na tym nie spocznie. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Internetu Playa, bo nawet osoby nie mające urządzeń zgodnych z LTE ULTRA według zapewnień operatora powinni odczuć lepszy zasięg i wyższą szybkość łącza.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)