Plus: darmowy Facebook? Nie do końca...

Plus: darmowy Facebook? Nie do końca...

Plus: darmowy Facebook? Nie do końca...
Kira Czarczyńska
13.03.2010 16:55, aktualizacja: 28.02.2020 09:50

Plus wprowadził promocję, w której klienci mogą korzystać z Facebooka bez opłat. Są jednak pewne kruczki.

Od początku miesiąca Plus wprowadził promocję, w ramach której wszyscy klienci sieci mogą korzystać z wersji mobilnej popularnego serwisu społecznościowego Facebook bez opłat za transmisję danych.

Co to jest Facebook?

Facebook to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Głównym modułem jest tablica, na której pojawiają się wydarzenia oraz zdjęcia i filmy z życia użytkowników. Serwis pozwala również na wymianę wiadomości poprzez czat (dwuosobowy lub grupowy).

Co to jest promocja?

Promocja to czasowa oferta dotycząca jakiegoś towaru lub usługi. Może polegać na obniżeniu ceny, zwiększeniu ilości produktu lub dorzuceniu do oferty jakiegoś gratisu.

Promocja Plusa - lepiej przeczytajcie regulamin

Wracając do promocji Plusa - jeżeli z niej korzystacie, to mam nadzieję, że przeczytaliście dokładnie regulamin?... Bo jeśli nie, to możecie się nieźle zdziwić.

Regulamin promocji "Mobilny Facebook" można pobrać na przykład ze strony marki 36.6, ale również z innych stron Plusa, na których opisywana jest promocja. Warto to zrobić, żeby nie zostać zaskoczonym... pobraniem opłaty za połączenie z Facebookiem.

Punkt 6. regulaminu

Jeśli ściągniemy i otworzymy regulamin, znajdziemy tam między innymi taki zapis:

Promocja nie obejmuje Użytkowników Promocji wykorzystujących połączenia szyfrowane protokołem WTLS i SSL w trakcie łączenia się ze Stronami w Domenach. Użytkownicy Promocji wykorzystujący powyższe połączenia obciążani będą opłatą za pakietową transmisję danych GPRS zgodnie z posiadaną taryfą.

Problem polega zaś na tym, że domyślne logowanie na Facebooku, wykonywane ze strony m.facebook.com wykorzystuje właśnie to "zakazane" szyfrowanie. Oczywiście, większość osób logujacych się z sieci Plus po prostu wpisze dane, kliknie "Zaloguj"... i zapłaci za połączenie.

Jeżeli więc chcemy skorzystać z Facebooka faktycznie nie płacąc za transmisję danych, musimy przewinąć ekran logowania w dół. Znajdziemy tam opcję "Spróbuj niezabezpieczonego logowania" - i to z jej użyciem należy korzystać z mobilnej wersji serwisu. Zgodnie z zapisami regulaminu, tylko wtedy faktycznie połączenie będzie darmowe.

Inne ograniczenia ujęte w regulaminie

Zwrócić trzeba uwagę też na poprzedni, 5. punkt regulaminu:

Promocja nie obejmuje Użytkowników Promocji łączących się z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych GPRS w roamingu.

Promocja jak widać nie obejmuje też roamingu, trzeba więc korzystać z serwisu Facebook tylko lokalnie. Za granicą na nic się nam nie przyda "Mobilny Facebook". No, chyba że normalnie za używanie go zapłacimy.

Uważać również trzeba na to, żeby klikając w podany na Facebooku link, nie wyjść przypadkiem z domeny facebook.com - za przeglądanie innych obszarów sieci rzecz jasna zapłacimy już całkowicie normalną stawkę. Jest to pośrednio opisane w punkcie 2. regulaminu świadczenia usługi, gdzie wymienione są domeny, z jakimi połączenie nie jest taryfikowane.

Źródło: PLUS, Internet

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)