Plus zapowiada uruchomienie 5G w 7 polskich miastach. Jeszcze w tym kwartale

Plus zapowiada uruchomienie 5G w 7 polskich miastach. Jeszcze w tym kwartale

Plus zapowiada uruchomienie 5G w 7 polskich miastach. Jeszcze w tym kwartale
Miron Nurski
03.01.2020 16:41, aktualizacja: 03.01.2020 17:41

Jeszcze przed końcem marca w zasięgu komercyjnej sieci 5G Plusa znaleźć mają się mieszkańcy aż 7 polskich miast.

Głośna aukcja częstotliwości 3400–3800 MHz ma się zakończyć dopiero w połowie roku, ale nasi rodzimi operatorzy nie chcą czekać tak długo. Plus to kolejna po Playu sieć, która postanowiła wykorzystać niższe pasma, którymi już dysponuje.

Plus buduje sieć 5G w Polsce w oparciu o pasmo 2600 MHz

Wprawdzie aby wykorzystać pełnię potencjału sieci nowej generacji konieczne jest sięgnięcie po wysokie częstotliwości (nawet 6000 MHz), ale nawet niższe pasma pozwalają na skorzystanie z części dobrodziejstw 5G.

Plus deklaruje, że dzięki wykorzystaniu technologii TDD, MIMO 4x4 oraz QAM256, jego sieć 5G, działająca na częstotliwości 2600 MHz, pozwoli na przekroczenie prędkości 500 Mb/s.

To wynik daleki od pełni możliwości 5G (założenie sieci nowej generacji jest takie, by transfer liczyć w Gb/s), ale plany Plusa najwidoczniej i tak są ambitniejsze niż realizacja planu minimum, byle tylko pochwalić się modnym znaczkiem. Przypomnę, że do uzyskania stosownych certyfikatów wystarczy przekroczenie 100 Mb/s w obszarze miejskim.

5G w Polsce: Plus ujawnił listę 7 miast, w której sieć wystartuje w pierwszej kolejności

Przygotowania do uruchomienia sieci nowej generacji rozpoczęły się już w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Wrocławiu.

Start ma nastąpić jeszcze w I kwartale 2020 i obejmować ok. 100 stacji bazowych zbudowanych we współpracy z Nokią oraz Ericssonem.

Plus nazywa całe przedsięwzięcie uruchomieniem "pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G", ale to się jeszcze okaże. Play zapowiedział już uruchomienie w Gdyni sieci 5G w paśmie 2100 MHz, a konferencja prasowa na ten temat odbędzie się już 7 stycznia.

Kto wygra wyścig? Zobaczymy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)